Indija je donijela odluku o zabrani izvoza lomljene riže i uvela izvoznu carinu od 20 posto za druge vrste te žitarice kako bi osigurala opskrbu građana i ublažila rast cijena na domaćem tržištu koji je potaknula manja zasijana površina zbog slabih monsunskih kiša, prenosi Reuters.
Indija je najveći izvoznik riže na svijetu i prodaje je u više od 150 zemalja, pa će smanjene isporuke pojačati pritisak na cijene hrane, koje već rastu zbog suše, toplotnih udara i ruskog rata u Ukrajini. Ispodprosječna količina padavina u glavnim indijskim regijama koje proizvode rižu, kao što su Zapadni Bengal, Bihar i Uttar Pradesh, potaknula je zabrinutost za proizvodnju. Indija je ove godine već zabranila izvoz pšenice i ograničila isporuke šećera, podsjeća Reuters.
Jučer je New Delhi potpuno zabranio izvoz lomljene riže, koju je skupina siromašnih afričkih zemalja, poput Senegala i Džibutija, uvozila za potrebe ljudske prehrane. Najveći je kupac bila Kina koja je prošle godine uvezla 1.1 milion tona, a uglavnom je koristi za stočnu hranu. Vlada je danas uvela i 20-postotnu carinu na izvoz drugih vrsta riže, uz izuzetak djelomično kuhane (parboiled) i basmati riže. Carine će uticati i na bijelu i smeđu rižu, koje čine više od 60 posto indijskog izvoza, rekao je predsjednik udruge izvoznika All India Krishna Rao.