Njemačka vlada brzo je odbacila poljski zahtjev za kompenzacijom za gubitke pretrpljene u Drugom svjetskom ratu. Potraživanje od 1.3 bilijuna dolara odbačeno je kao nevažeće jer je Poljska, tvrdila je Njemačka, odustala od zahtjeva za odštetom još ugovorom iz 1953. godine. Ipak, Poljska se neće tako lako predati.
Poljski predsjednik Andrzej Duda je o tome razgovarao s njemačkim predsjednikom, a Poljska je pozvala parlamentarnu skupštinu Vijeća Europe na raspravu o tome. Najvjerojatniji ishod ovog spora je neki oblik kompromisa, piše The Spectator.
Poljski zbilja nema jako pravo zaleđe za ovo potraživanje. Ne postoji sud na kojem bi Poljska mogla učinkovito tužiti Njemačku kako bi dobila svoj novac, jer ni Poljska ni Njemačka ne prihvaćaju da Međunarodni sud u Haagu ima bilo kakvu nadležnost nad sporovima iz Drugog svjetskog rata. Ipak, politička pitanja ovdje su važnija od pravnih. Može biti slučaj da se pitanje odštete pokreće iz unutarnjopolitičkih razloga u Poljskoj. Vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS) sve glasnije pokazuje da se želi suprotstaviti Njemačkoj, za razliku od liberalne oporbe koja je godinama tvrdila da Poljska mora biti blizak saveznik Njemačke u EU. Dapače, kritika Berlina i njemačke politike postala je bitna tema unutar Poljske oko koje se “lome koplja”.
Međutim, važniji su sporovi sadašnje poljske vlade unutar EU oko trenda prema socijalnom liberalizmu i zapadnoj integraciji. Tu se i sukob oko vladavine prava unutar EU. Naime, Poljska vidi Njemačku kao glavnog pokretača napada Europske komisije na nju zbog vladavine prava. Osim toga, tu je i razlika u gledištu između Poljske i Njemačke o ratu u Ukrajini.
No, što Varšava želi postići s tako glasnim podizanjem pitanja odštete? Poljska ima snažan moralni i politički argument da ukaže kako se Njemačka skriva iza već spomenutog dogovora sa SSSR-om iz 1953. Nije slučajno da baš sada Poljska želi jasno ukazati na takvu poziciju Njemačke dok su Rusija i SSSR kao politički entiteti omraženi u očima većine zapadnog vodstva. Njemačka je nedavno izdvojila više od milijardu eura za njezine zločine u Namibiji prije Prvog svjetskog rata. Zbog svega toga je vjerojatnija neka politička nagodba, možda i na zatvorenom sastanku, nego neki oblik kompromisnog plaćanja. To bi moglo biti obećanje iz Berlina o manje agresivnom stavu prema Poljskoj kroz mehanizme EU ili pak jače uključivanje Njemačke u ratu u Ukrajini bržim slanjem oružje koje je zasad dosta sporo.