Selo Ljubljenica ušuškano na tromeđi Stoca, Berkovića i Mostara konačno je očišćeno od mina zaostalih iz rata, što ovom kraju otvara velike šanse za razvoj, prije svega stočarstva, ali i ruralnog turizma te mogućnost izgradnje solarnih elektrana. Površina Ljubljenice, za čije deminiranje je njemačka vlada stavila na raspolaganje više od 800.000 eura, nakon više od tri godine intenzivnog rada očišćena je od mina.
Kako je priopćeno iz Ambasade Njemačke u BiH, ukupna očišćena površina iznosi oko 1,8 kilometara kvadratnih, a pronađeno je i uništeno 354 nagaznih mina i 42 neeksplodirana ostatka municije. Radovi su kasnili zbog brojnih problema. To između ostalog uključuje težak teren, loše vremenske uvijete tijekom izvođenja radova i posljedice “covida 19”.
Zamjenik načelnika općine Berkovići Bojan Samardžić rekao je za “Glas Srpske” da su s nestrpljenjem čekali završetak deminiranja i da je to značajno sa više aspekata.
”U prvom redu znači povratak stanovništva u to selo koje je u rubnom dijelu naše općine, ali i povećanje raspoloživih površina za poljoprivredne djelatnosti”, rekao je Samardžić istakavši da je ovaj kraj idealan za bavljenje stočarstvom, ali i drugim djelatnostima.
Naglašava da strategija općine definira određene ciljeve, a jedno od usmjerenja je energetika s obzirom na veliki broj sunčanih dana.
”Oslobađamo lokacije za potencijalne solarne elektrane, a osim toga naše usmjerenje je ruralni turizam i jedan od preduvjeta je i samo deminiranje kako bi bili u potpunosti sigurni”, rekao je Samardžić.
Kaže da je konačno riješen gorući problem sigurnosti, jer je prijetila velika opasnost da neko upadne u minsko polje, prije svega mještani kao i stoka u ispaši.
”Sigurnost je na prvom mjestu, a kada imamo to onda možemo razmišljati i o drugim stvarima koje se nameću kao logične. Mine su bile blizu kuća, sada je to područje sigurno. U tom kraju se najčešće prave vikendice, jer je prava oaza mira. Ovaj kraj je naša velika šansa”, kazao je Samardžić.
Iako je deminiranje na površini Ljubljenice, koje je prvobitno trebalo da traje samo devet mjeseci, trajalo nekoliko godina, vlada Njemačke nije željela prekinuti radove na projektu nego je financijski podržala ovaj projekat do okončanja, usprkos značajnom povećanju rashoda.
”Jedan korisnik sada planira značajno da proširi svoj kamenolom, koji je u posljednjih 20 godina mogao koristiti samo u vrlo ograničenom obujmu zbog opasnosti od mina, što će otvoriti i nova radna mjesta u regiji”, naveli su oni.