Turska fabrika “Bertex tekstil” u Kragujevcu, koja je upošljavala uglavnom žene, zatvorena je, a objekat je na prodaju, potvrđeno je agenciji Beta u gradskoj upravi. Kako je objašnjeno, radi se o privatnoj firmi, lokalna samouprava nema nikakve nadležnosti, a ni jedna otpuštena radnica se nije obratila Gradu za pomoć.
Kako je objavio portal Ucentar, poslodavac je „naprasno odlučio da se pokupi i ode“, a radnici su ostali bez posla, para i na ulici. Kako se ističe, Bertexu je Srbija, odlukom Vlade, dala višemilionske subvencije. Prve dvije godine država je plaćala i poreze i doprinose za sve zaposlene, dok je za vrijeme korone čak isplaćivala i plate kao i druge novčane pomoći. Dodaje se je 95 zaposlenih dobilo otkaz kao tehnološki višak, a da otpremnine nisu isplaćene.
„Sam postupak davanja otkaza je, kako navode sada već bivši radnici, bio prilično nasilan i sve je pod prinudom potpisano za vrijeme vikenda“, piše portal Ucentar.
Pored novca za otpremninu, nisu isplaćene ni plate za septembar, dio oktobra kao i zaostale obaveze vezane za prijevoz i neiskorištene dane odmora. Slučaj je prijavljen inspekcijskim organima, a bivši zaposleni pozivaju nadležne da se priključe pregovorima i pomognu isplatu zaostalih zarada.
U Savezu samostalnih sindikata Kragujevca (SSSK) agenciji Beta je rečeno da su iz medija saznali za zatvaranje Bertexa i otpuštanje radnica. Ocijenili su da to potvrđuje da sudbina radnika „Geoksa“ u Vranju može da se dogodi bilo kome i u bilo koje vrijeme u Srbiji.
„Odlučuju da odu one firme koje imaju labavu priču, a od naše države su dobile subvencije u smislu boljih uslova za investicije u lokalnim samoupravama. Srećom, nisu sve inostrane firme u tom miljeu“, smatra predsjednik SSSK-a Saša Đorđević.
On navodi da domaće firme s razlogom pitaju državu zbog čega one ne mogu da uzmu učešće u istim subvencijama, kako bi se više podstakle investicije i nova zapošljavanja u našim fabrikama koje su dugoročno orijentisane na poslovanje u Srbiji.