Međunarodni simpozij iz dječije neurologije pod nazivom “Novi trendovi u dječijoj neurologiji” u Mostaru će okupiti oko 120 učesnika iz Bosne i Hercegovine, Republike Turske, zemalja regije i šire, koji će razmijeniti znanja i iskustva iz brojnih oblasti, uključujući metode liječenja težih neuroloških oboljenja i slučajeva epilepsije kanabisom, metode hirurškog liječenja epilepsije rezistentne na lijekove i sve efikasnije metode liječenja matičnim ćelijama.
Simpozij će se održati 17. i 18. maja u hotelu “Buna” u Mostaru u organizaciji turske zdravstvene grupacije Medical Park i pod pokroviteljstvom Federalnog ministarstva zdravstva. Ovaj projekt predstavlja značajan međunarodni događaj na kojem su učešće već potvrdili predavači i eksperti iz Hrvatske, Slovenije, Italije, Njemačke, Sjedinjenih Američkih Država, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Turske i Bosne i Hercegovine.
Svjetski priznati stručnjaci iz područja dječje neurologije govorit će i razmjenjivati znanja i iskustva o najnovijim dostignućima u ovoj važnoj grani medicine, uključujući inovativne tretmane, dijagnostička otkrića i najnovije trendove koji oblikuju pedijatrijsku neurologiju.
Multidisciplinarni pristup liječenju kao put do najboljih rezultata
Emina Ihtijarević, predstavnica Medical Parka za BiH, istakla je da je najveći doprinos za organizaciju skupa dao profesor David Neubauer iz Slovenije, koji je vršio odabir predavača i posložio bogati program dvodnevnog skupa. Neubauer je svjetski priznati ljekar i profesor dječije neurologije i jedan je od ljekara koji su uveli metodu liječenja epilepsije kanabisom.
“Tema simpozija su nove metode liječenja u neorologiji, metode liječenja i na polju autizma, razlozi, nove vrste dijagnostike. U suštini tema su novi trendovi u dječijoj neurologiji”, kazala je Ihtijarević za Anadolu.
Dječija neurologija predstavlja izuzetno važnu granu medicine i ovaj simpozij je i organiziran da se u stručnoj i široj javnosti podiže svijest o važnosti razmjene znanja i iskustava s novim metodama i tehnologijama.
“Dječija neurologija nije popularna i jako mali broj ljekara je bira za specijalizacije. Razlog zbog čega smo organizirali simpozij na tu temu je to što je u BiH značajno porastao broj djece oboljele od autizma. Imamo mnogo škola i udruženja koja se bave tom tematikom, ali želimo unaprijediti saradnju između medicinskog i nemedicinskog kadra”, kazala je Ihtijarević.
Kao majka djeteta s epilepsijom i ADHD-om, Ihtijarević je kazala da je imala i lične razloge pokretanja ovako važnog projekta jer se i kroz vlastiti slučaj borbe s ovim problemom uvjerila u sve poteškoće i izazove, ali i shvatila koliko je za liječenje važan multidisciplinarni pristup.
“Želimo multidisciplinarni pristup liječenju, jer se najbolji rezultati tako postižu. Cilj nam je i razmjena znanja i iskustava među ljekarima iz BiH i onih koji dolaze iz brojnih zemalja regije, Evrope i svijeta”, kazala je ona.
Medikal Park nudi besplatno drugo mišljenje pacijentima u BiH
Turska zdravstvena grupacija Medical Park djeluje u BiH od 2015. godine i kao društveno odgovoran akter organizira brojne međunarodne skupove i edukacije za ljekare i pacijente te organizira liječenje pacijenata u Republici Turskoj i svim građanima na njihov upit besplatno nudi ljekarsko mišljenje i preporuke o njihovim zdravstvenim poteškoćama iz svih oblasti medicine.
Sabina Zoranić, voditelj ureda Medical Parka u Sarajevu, istakla je da se svi pacijenti mogu i lično obratiti Medical Parku i besplatno dobiti drugo mišljenje, koje je od iznimne važnosti za odabit kvalitetnog liječenja.
“Svi pacijenti nam se mogu obratiti za besplatno drugo mišljenje i upute, neovisno od toga da li će liječenje poslije nastaviti u Turskoj i našoj grupaciji. Pacijenti nam se obraćaju s nalazima direktno u neku od naših kancelarija u Sarajevu, Zenici i Tuzli ili putem e-maila. Mi dokumentaciju obrađujemo i šaljemo u Turskoj i pacijentima se vraćamo s mišljenjem i preporukama naših ljekara”, kazala je Zoranić.
(federalna.ba)