U okviru manifestacije „Dani knjige Konjic 2024“, koju organizuje Narodni univerzitet Konjic, u Bosanskoj sobi promovisan roman „Minka“ autorice Zinete Subašić, porijeklom iz BiH (Podveležje), a posljednjih dvadeset godina živi i radi u Njemačkoj, gdje je završila studij islamske teologije. O romanu „Minka“ večeras su govorili promotori: profesor Karađoz-begove medrese Meadin Mrndžić, pisac Esad Bajić i profesori i pisac Hamza Ridžal. Moderator je bila Memnuna Džajić.
Govoreći o romanu „Minka“ profesor Meadin Mrndžić je kazao da mu je drago da je Karađoz-begova medresa izdala roman njihove nekadašnje učenice i da uvijek stoje iza svojih diplomanata koji pišu i objavljuju.
„Večeras smo, evo, imali priliku da prisustvujemo jednom takvom djelu naše diplomantice Zinete Subašić, koje je zaista nešto novo pod bosanskohercegovačkim nebom. Kada govorimo o tematici romana, možemo reći pod teškim i olovnim bosanskohercegovačkim nebom, jer kroz „Minku“ autorica zapravo progovara o nekoliko tema, ali ključne su agresija na Bosnu i Hercegovinu, silovanje žena Bošnjakinja i, naravno, ta poveznica Bosne i Hercegovine i Španije, gdje ta dva prostora, zapravo, pokazuju stradanje, silovanje, nestajanje u određenim periodima Muslimana, kako u Španiji tako i u Bosni i Hercegovini, kroz sve genocide i ono što se prošlo. To je, zapravo, i glavna tematika romana kroz ova dva prostora koja su data. Taj život Minke koja se bori sa svim tim svojim traumama koje je doživjela i koje je doživljava. Nosi ih od Bosne i Hercegovine do Granade i do Španije, bori se s njima i do kraja svog života ima tu neprestanu borbu za sve one trauma koje je prošla. Ipak, na kraju moramo kazati, pobjeđuje sve to što je prošla uz neke druge ličnosti u romanu. Izlazi kao pobjednica sa određenim porukama, ja bih tako kazao, zbog kojih vrijedi pročitati roman „Minka“, jer otkrivamo te zapretene tajne i Španije i Bosne i Hercegovine, naše historije iz svih tih prostora i iz toga crpimo pouke i poruke za neka buduća vremena“-kazao je profesor Mrndžić.
Konjički pisac i autor brojnih djela, Esad Bajić, govoreći o romanu „Minka“, kazao je da je riječ o djelu o kojem su se jako pohvalno izrazila velika imena bošnjačke književnosti, teorije književnosti.
„Recenziju potpisuju Đemaludin Latić, akademik Ferid Muhić, i kada govorimo o takvom romanu, onda i obavezuje jedan veći stepen unesenosti u samo iščitavanje toga romana, njegovog prezentovanja. Roman „Minka“ Zinete Subašić je višeslojan roman koji je pisan retrospektivno, znači nema linearnu radnju i ponekad kod takvih dijela, uloga nas promotora jeste da ukažemo na simboliku višeznačnosti, višeslojnost takvog jednog dijela da bismo dali naputke čitaocima koji će ga čitati i koji možda očekuju neku linearnu radnju, prepunu akcije i svega ostalog. Ovaj roman je prepun simbolike, prepun propitivanja, prepun kritike, prepun jednog, zaista, vandrednog stila i izbrušenih rečenica, što pokazuje da je autor jako dugo, predano, a talentovan od Boga, radio na njemu i to u konačnici, upakovano u koricama ovog romana, po meni zaista zavređuje da bude čitano, da bude razgovarano o romanu i da njegove teme i sve ono što on sa sobom nosi budu promišljane, elaborirane. Ja autorici čestitam, a čitaocima svakako preporučujem da pročitaju taj roman“-naveo je Bajić.
Promotor Hamza Ridžal je kazao da nije očekivao da ću naići na tako kvalitetan i sa iskrenošću dosanjan književni tekst.
„Budući da sam studirao književnost i da se time bavim, kao nekom vrstom zanata, imate tu neku potrebu da svaki književni tekst koji pred vas dođe, čitate iz ugla i teorije književnosti. I kad posmatrate roman „Minka“ iz ugla teorije književnosti, vidjet ćete da je on jedan čudesan spoj kombiniranja različitih narativnih tehnika. Da se on može čitati i kao historijski, i kao psihološki, i kao introspektivni roman toka svijesti i kao epistolarni roman, i tako dalje, i tako dalje. Čini mi se da autorica nije robovala narativnim postupcima, nije robovala teoriji književnosti, što je uvijek dobro, što je uvijek izvanredno, i sama teorija, iako, pokušava urediti to znanje o književnosti,iInsistira na tome da dobar književni tekst ne treba robovati nikakvom pravilu nego svojoj unutarnjoj logici. Ovaj roman ima svoju unutarnju logiku i ovo je jedan roman koji bih toplo preporučio čitaocima, jer na jedan izuzetan način sublimira iskustvo agresije na Bosnu i Hercegovinu, otvara jednu važnu temu koja do sada čini mi se nije bila otvorena u našoj književnosti. To je tema djece koja su bila data nekome vani, nekome izvan Bosne i Hercegovine, u zapadni svijet, na odgoj i obrazovanje. I radnja se sve vrijeme ustvari kreće u toj jednoj sprezi biološkog opstanka potrebe, neophodnosti, biološkog opstanka s jedne i pitanja gubljenja ili dobijanja nekog identiteta s druge strane. Zbog toga sam i na promociji kazao da ovo jeste roman o identitetu, o toj važnoj temi našeg vremena, i mislim da je autorica napisala djelo koje će siguran sam ostaviti neki značajniji trag u nekim budućim presjecima književnosti na tlu Bosne i Hercegovine“-kazao je Ridžal.
Autorica romana „Minka“ Zineta Subašić nije krila zadovoljstvo zbog uspješno održane promocije u Konjicu. Ona je kazala da je roman pisala osam godina i da je imala potrebu da ispriča priču koja je nastala u ratu.
„Minka“ je nastala kao posljedica straha koji sam osjetila u ratu. Mi kao porodica smo bili u kućnom pritvoru u Mostaru od strane HVO-a, i u tom periodu se javio strah za moju sestru, koja je tada imala 16,17 godina, jer je ona tada rasla, postajala je djevojka, i bilo me strah da i vojnici to primjete. Sam strah koji se desio unutar mene je bio uzrokom da tema silovanja naprosto raste sa mnom kroz čitav moj život. Morala sam tu temu ukoričiti, jer mislim da ne bih ja bila zdrava da je ostala ta tema unutar mene“-istaknula je Subašić.
(Radio Konjic)