Prava i položaj žena na prostoru Federacije BiH u izrazito su lošem stanju, rezultat je istraživanja Udruženja Stop mobing iz Trebinja. Za razliku od RS-a, koja je 2021. donijela zakon koji se odnosi na prava i zaštitu radnika od uznemiravanja na radnom mjestu, u Federaciji takav zakon još ne postoji, što je zabrinjavajuće. Pravna podloga za donošenje zakona već odavno postoji. Donošenjem zakona o zaštiti radnika o uznemiravanju na radu u Federaciji BiH radnici bi pravnim sredstvima bili maksimalno zaštićeni od svakog vida uznemiravanja i diskriminacije na radnom mjestu. Političke volje i sluha nedostaje.
“Insistiramo da se donese zaseban zakon kako bi se ovom problemu dala dodatna važnost, jer ako ga ima RS i sve susjedne zemlje, kao i zemlje u Eropi, zašto jedino Federacija nema jedan takav zakon?”, pita koordinatorica projekta Merima Spahić.
Iako zakon u RS-u postoji već od 2021. godine, situacija na terenu i nije tako bajna. Prema istraživanju Udruženja Stop mobing, većina uposlenih u RS-u nije upoznata s ovim zakonom.
“Apelujem na državne organe, javne institucije da radimo zajedno, da imamo saradnju kako bismo mi iz nevladinog sektora radili na promociji ovih zakona – da budemo partneri u ovim aktivnostima”, poručuje pravni savjetnik Esad Bećirović.
Sve dok ne počne primjena zakona, odgovornost je na poslodavcima.
“Poslodavac koji ima više od 15 zaposlenih, pošto ne postoji zakon, treba da ima pravilnik u kojem će biti navedeno šta poslodavac, a šta radnik ima pravo kada je uznemiravanje na radu u pitanju”, istakla je Anica Ramić, predsjednica Udruženja Stop mobbing Trebinje.
Podizanje svijesti radnika da se u slučaju uznemiravanja na radnom mjestu imaju kome obratiti je ključno, istaknuto je na konferenciji u Mostaru.