Radovan Višković (SNSD) zvanično je podnio ostavku na mjesto premijera bh. entiteta RS. Višković je izjavio da je ovu odluku donio u dogovoru s Miloradom Dodikom, Željkom Cvijanović i Nenadom Stevandićem. Danas je u Palati predsjednika RS u Banjoj Luci održan sastanak koalicionih partnera okupljenih oko SNSD-a, a tema je bila rekonstrukcija entitetske vlade. Nakon toga, Višković je saopćio da je podnio ostavku.
Druga pozicija
“Ja sam dijete SNSD-a, ostajem u timu i nastavit ću raditi na nekom drugom poslu. I dalje ću doprinositi, ali sa druge pozicije. Nikad se nisam bolje osjećao. U dogovoru sa predsjednikom Republike, predsjednikom NSRS i naravno srpskim članom Predsjedništva BiH, odlučili smo da se bira nova Vlada. Ovo je dan koji sam očekivao i kada sam imenovan za predsjednika Vlade RS. Moram da podsjetim da Ustav RS i Zakon kaže da kada birate Vladu RS, imate ustavnu obavezu, a mandatar može u toku mandata da izvrši promjenu u Vladi do jedne trećine. Dvojica ministara, na samom početku, su podnijeli ostavku, iz moralnih razloga”, rekao je Višković.
On je poželio novoj Vladi uspješan rad. RS je kako ističe, poželjna za život, te da je ponosan na sve što je do sada urađeno.
Dok ne postignemo naš krajnji cilj
“Želim uspjeh u radu svima koji će u narednom periodu obavljati pozicije koje sam ja radio. Ja ću biti tu i dlje, na odgovornim pozicijama. Ostajem ovdje dok sam živ i dok ne postignemo naš krajnji cilj”, naveo je Višković.
Podsjetimo, Višković je premijer bh. entiteta od 2018. godine. U međuvremenu, završio je pod američkim sankcijama zbog podrivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
