U okviru višednevne posjete Unsko-sanskom kantonu, federalni ministar poljoprivrede Kemal Hrnjić posjetio je danas Općinu Velika Kladuša. On je zajedno s predstavnicima Agencije za vodno područje rijeke Save održao sastanak s Borisom Horvatom. Razgovaralo se o implementaciji projekta vodosnabdijevanja i odvodnje u Velikoj Kladuši, vrijednog 16 miliona eura. Ministar Hrnjić posjetio je i farmu „Zara“, jednog od najvećih proizvođača mlijeka na ovim prostorima.
Velika Kladuša bi u narednim godinama mogla dobiti jedno od najznačajnijih infrastrukturnih ulaganja u posljednjim decenijama – projekat odvodnje otpadnih voda i izgradnje kanalizacione mreže vrijedan više od 16 miliona eura. Ovaj projekat, koji bi dugoročno riješio probleme poplava i neadekvatne kanalizacije, predstavljen je tokom radne posjete federalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemala Hrnjića Općini Velika Kladuša i načelniku Borisu Horvatu.
Ministar Hrnjić je naglasio da se sredstva obezbjeđuju kroz kombinaciju međunarodnih kredita i grantova, ističući da je Velika Kladuša jedan od samo dva grada u Federaciji BiH, uz Lukavac, kojem se pruža ovakva mogućnost.
“Planiramo jedan kapitalni projekat kada je riječ o odvodnji otpadnih voda i instalaciji kanalizacione mreže. Putem međunarodnih partnera osigurano je oko osam miliona eura kredita i isto toliko granta. Dakle, Velika Kladuša ima šansu da dobije ukupno 16 miliona eura podrške za pokretanje projekta koji se čeka decenijama. Odluka je sada na Općinskom vijeću, načelniku, ali i građanima Velike Kladuše”, izjavio je Hrnjić.
