Više od 80 žena iz Podrinja predstavilo je svoje proizvode na Trgu Slobode u Tuzli povodom međunarodnog dana Žena sa sela. Riječ je o ženama koje žive od poljoprivrede te tako sebi obezbjeđuju egzistenciju nadajući se većoj podršci i države i društva. Voće, povrće, mliječni proizvodi, zimnica, med, čajevi, rukotvorine su ono što su žene Podrinja predstavile. Rano ustaju, kasno idu na počinak, a poslove rade uporedo. Tako Zuhra Šaćirović, dok čuva ovce, plete vunene čarape. Jedan par isplete za dan pored svih obaveza. Kakav je seoski život?
“Nikakav, draga. Ni za noć ni za dan se ne zna. Puno posla, obaveza. Sušimo šljive, pečemo pekmeze, pravimo džemove, plastenik imam, ovce, koke…(Cijeni li to ko?) Niko, slabo”, istakla je Šaćirović.
Ipak, žene ne odustaju. Uz pomoć svojih porodica, ono što priroda da u godini, pretvaraju u ukusne i zdrave autohtone proizvode.
“Proizvodim sok od jabuke, hladno cijeđena i pasterizovana jabuka, sirće i pekmez od jabuke. Godišnje proizvedemo po 5.000 litara soka. Ove godine smo 1.000 litaru zbog nedostatka voća”, istakla je Behija Dedić iz Bratunca.
Rade Obradović također iz Bratunca je dodao:
“Pravili smo kupinovo vino, raznih džemova od maline i kupine, borovnice, šipka, od svega i svačega. Imamo i plasteničku proizvodnju i to je to”.
