Sarajevo večeras na Koševu dočekuje Slogu u duelu 12. kola PL BiH. Trener Sarajeva Mario Cvitanović je na današnjoj press konferenciji najavio meč sa timom iz Doboja.
“Drago mi je zbog broja novinara na press konferenciji, to znači da Sarajevo ima veliki interes javnosti. To je nešto lijepo, nešto dobro i značajno i obaveza još više za nas. Čeka nas utakmica Slogom iz Doboja. Izanalizirali smo ekipu Sloge i pripremili utakmicu. Okvirno znamo na koji će način igrati. Znamo da je bila promjena trenera u Slogi i da će biti možda promjena u stilu i načinu igre, međutim mislim da neće odstupati od prethodne ideje. Znamo njihove dobre i manje dobre strane. Definitivno, želim da se mi fokusiramo na nas i da radimo one stvari koje radimo na treninzima, koje vježbamo i koje izgledaju dobro. Situacija u ekipi je jako dobra, atmosfera radna, kakva jedino može biti. Iskreno, sa velikim nestrpljenjem očekujemo sutrašnju utakmicu na Koševu. Nadam se i tako da ćemo imati veliki broj naših navijača koji prate klub i koji nam daju jedan vjetar u leđa. To je nešto što nam je bitno. Bitno je i navijačima kako ćemo prezentovati klub. Htio bih da klub prezentujemo kako to Sarajevo zaslužuje sa tradicijom i slikama igrača koje sam vidio u ovoj prostoriji i peharima. To je obaveza više za nas. Osjećamo veliku odgovornost prema klubu i igri” rekao je Cvitanović i nastavio:
“U fokusu su igrači koji su u kadru i koji su zdravi. Samo zdravi i 100% spremni mogu konkurisati. Naravno da bi mi bili sretni da ih imamo sve na treningu i da su svi zdravi i da mogu konkurisati za meč. Međutim, to nije slučaj, ali oni koji su tu će dati sve od sebe i boriti se za svoje pozicije. Pojedinačno neću komentarisati niti jednog igrača, jer mislim da to nije fer prema ekipi. U svakom svom obraćanju stalno spominjem ekipu i tim. Sarajevo je tim, a ne jedan pojedinac. Tako i mislim da treba funkcionisati. Svi koji su zdravi su u kadru. Nekada odlučim ja, ali kada oni sami daju tu potvrdu da baš taj, on mora biti unutra, onda nemamo dvojbe i svaki se stavlja ili izbacuje iz ekipe. Svi jako rade dobro. Diže se ta razina konkurencije. Ima igrača koji dolaze iz povrede. Moramo biti spremni i odgovorni prema klubu, ali i prema njima i njihovom zdravlju jer Sarajevo gledam kao dugoročan projekat, a ne samo kroz jednu utakmicu. Samo najzdraviji koji mogu biti na terenu i koji će dati svoj maksimum, oni će igrati.”

O prethodnoj utakmici u Bijeljini i remiju sa Radnikom (2:2)?
“Samo je rad bitan. Svaki trenutak i sekunda su bitni, kao i brzina odluke da se napravi razlika. Ne možemo dopustiti u modernom nogometu da nešto uzmeš zdravo za gotovo ili da kažeš da ćeš to riješiti malo kasnije ili će biti bolje kasnije. Nemamo pravo kao sportski djelatnici u nijednom trenutku da gledamo na način da ćemo nešto kasnije ili da ćemo nešto taktizirati. Punom snagom odmah i od prve minute. Tako i na treninzima i na utakmicama. Ponavljam još jednom, samo rad, koncentracija i fokus na zadatak i trenutak mogu donijeti iskorak. Držati fokus kroz duži period, na takav način će i ekipa duže trajati i biti na optimalnom nivou. I to se trenira i koncentracija i fokus i rad i stabilnost. Radimo na tome svakodnevno. Iskreno se nadam da se taj napredak vidi. Igračima skidam kapu kako se odnose prema poslu, kako treniraju i rade. Neću se vraćati na utakmicu sa Radnikom jer to smo analizirati. Razgovarali smo i sa igračima. Moramo ići dalje. Stvari koje su bile dobre moramo nastaviti raditi još progresivnije i još ih usavršavati. A one stvari koje nisu, a bilo ih je, moramo ispravljati.
O Slogi iz Doboja?
“Analiziram svoju ekipu i svoje igrače na treninzima. Naravno da analiziramo protivnika i znamo koje su njihove prednosti i gdje su određene stvari gdje mi moramo raditi. Međutim, mene Sloga u ovom trenutku ne interesuje, nego me interesuje naša ekipa, naš stav, enegija i naša rješenja koja mi radimo i treniramo. Mene interesuje Sarajevo, Sarajevo i Sarajevo. Ništa drugo me ne interesuje.“
O greškama u zadnjoj liniji?
“Očekujem da bude bolje sutra. Ne želim se vraćati u prošlost, gledam prema naprijed. Čovjek koji gleda iza, ne vidi ono što je naprijed. Svjesni smo grešaka. Naravno da radimo na tome da ih anuliramo. Radimo. Igrači su definitivno svjesni svega šta rade i šta ne treba raditi. Onda dolazimo do toga da si tu ili nisi tu. Nema tu puno filozofije. “
Da li će biti promjena za Slogu u odnosu na zadnji meč?
“Kada stavimo zahtjeve pred ekipu, na takav način i strukturiramo ekipu. Stavljamo zahtjeve, gledamo utakmicu i analiziramo utakmicu. Čitamo šta će se na toj utakmici dešavati. Na osnovu toga, slažemo strategiju, a od nje dolaze i igrači. Sigurno da će biti i nekih drugih ideja za određene utakmice. Jako sam dosadan i stalno pričam ekipa, ekipa, ekipa. Ko kvalitetnije izvršava neke naše ideje u strukturi naše igre, taj je na terenu u tom trenutku. Ne znači da drugi neće dobiti priliku. Svi konkurišu za utakmicu, koji su zdravi naravno. Moraju biti spremni da odgovore na najbolji način ako dobiju šansu. Nema povlaštenih, nema pretplaćenih, samo kvalitet.”
