Najveća mljekara u Bosni i Hercegovini, „Mlijekoprodukt“ iz Kozarske Dubice, u januaru je od domaćih proizvođača otkupila 470 tona sirovog mlijeka manje nego mjesec ranije, što predstavlja pad od osam posto u odnosu na decembar.
Predsjednik Udruženja mljekara Republike Srpske Milorad Arsenić izjavio je za Fenu da je početak godine obilježen gašenjem 20 malih farmi koje su bile vezane za najveću mljekaru u zemlji. Zbog viškova mlijeka, pojedini farmeri su, kako navodi, bili primorani prodati značajan broj krava, uglavnom proizvođačima iz Federacije BiH.
Dodatni problem predstavlja činjenica da proizvođačima još nisu isplaćene premije iz budžeta za novembar i decembar. Januar je, kaže Arsenić, prošao bez isplate, što se nije dogodilo već duže vrijeme. U Ministarstvu navode da će isplate uslijediti nakon donošenja Pravilnika o podsticajima za 2026. godinu, iako proizvođači smatraju da to nema veze s ranije ugovorenim obavezama za 2025.
Slični problemi prisutni su i kod mljekara u Federaciji BiH, koji su zatražili privremenu zabranu uvoza mlijeka dok se ne riješe domaći viškovi. Ipak, Arsenić upozorava da bi takva mjera mogla izazvati i ograničenja izvoza, što bi dodatno zakomplikovalo situaciju.
Kao moguću pozitivnu vijest navodi se najava da bi jedna mljekara u Gradačcu mogla otvoriti liniju za sušenje mlijeka, ali ni ta investicija još nije sigurna. „Sektor mljekarstva je u velikim problemima“, poručuje Arsenić.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, mljekare su posljednjih godina bilježile rast otkupa sirovog mlijeka. Tokom prošle godine otkupljeno je 103.780 tona, što je 7,2 posto više nego godinu ranije.
Nakon što je „Mlijekoprodukt“ najavio smanjenje otkupa i nižu otkupnu cijenu zbog poremećaja na tržištu, domaći proizvođači organizovali su proteste i od Ministarstva poljoprivrede zatražili veće premije i dodatna izdvajanja po muznom grlu. Umjesto traženih 0,33 KM po litru, dogovorena je premija od 0,30 KM, dok je prihvaćen zahtjev za isplatu 500 KM po muznom grlu.
Iz „Mlijekoprodukta“ poručuju da tržište mlijeka u Republici Srpskoj nije izolovano i da su poteškoće dio globalnih kretanja. Ističu da će otkupiti svaku moguću količinu domaćeg mlijeka i uredno izmiriti obaveze prema farmerima.
Za sutra je bila zakazana posebna sjednica Narodne skupštine RS o stanju u mljekarstvu, ali, prema najavama poslanika skupštinske većine, sjednica neće biti održana jer neće podržati predloženi dnevni red. Tvrde da je dogovor između Ministarstva i proizvođača već postignut, dok informaciju opozicije ocjenjuju tendencioznom.
