Dok su ljekarske prognoze govorile jedno, Amir Hadžiahmetović odlučio je vjerovati sebi. Samo nekoliko sedmica nakon što je iz N/FSBiH potvrđeno da zbog povrede propušta Svjetsko prvenstvo i da ga čeka operacija, vezista Hull Cityja napravio je potez koji je iznenadio čak i ljude unutar reprezentacije – odgodio je hirurški zahvat kako bi ostvario san i putovao na Svjetsko prvenstvo.
Bio je to rizik koji mnogi vjerovatno ne bi prihvatili. Ipak, želja da obuče dres Bosne i Hercegovine na najvećoj svjetskoj pozornici bila je jača od svega. Nakon brojnih pregleda, konsultacija sa specijalistima i teških razgovora sa porodicom, Hadžiahmetović je izabrao konzervativni način liječenja, svjestan da preuzima ogromnu odgovornost, ali i da se prilika poput Svjetskog prvenstva možda pruža samo jednom u životu.
– Nevjerovatno je što je učinio – govorio je Barbarez na konferenciji za medije, a da je cijela priča gotovo filmska u razgovoru za Reprezentacija.ba portal priznaje i sam Hadžiahmetović.
– Zaista sam mnogo sretan. Sve što se dešavalo u posljednjih mjesec dana djeluje kao scenario za film. Velika je stvar putovati sa svojom državom na Svjetsko prvenstvo i osjetiti čari takvog takmičenja. Nisam želio propustiti ovu priliku.
Otkrio je kako je nakon brojnih konsultacija sa vrhunskim doktorima odlučio pokušati izbjeći operaciju.
– Donio sam odluku da idem sa tzv. konzervativnim liječenjem. U obje opcije postojao je određeni rizik, ali za sada ide sve super. Posebno sam zahvalan našem reprezentativnom doktoru i velikom čovjeku Senadu Maksiću, kao i Zoranu Tocilju kod kojeg sam radio veliki dio rehabilitacije. Radi se o vrhunskom stručnjaku i čovjeku bez kojeg bi mi ovo bilo sve dosta teže.
Kada je riječ o ambicijama reprezentacije, optimizma mu ne nedostaje.
– Grupa izgleda dobro, ali nikoga ne smijemo potcijeniti. Švicarska, Katar i Kanada imaju kvalitet i bilo kakvo opuštanje moglo bi nas skupo koštati. Ipak, vjerujem da možemo proći dalje, pa šta bude.

Posebnu pažnju privukla je i zanimljiva porodična anegdota stara čak 17 godina. Naime, njegova majka je još tada na Facebooku objavila zajedničku fotografiju Amira i Sergeja Barbareza uz opis: “Budući selektor sa svojim igračem.”
– Majka je ispala prava vidovnjakinja. Vjerovatno je to bila majčinska intuicija. Fotografija je nastala na jednoj utakmici reprezentacije kada je Barbarez završavao trenersku licencu. I meni i njoj je bila velika želja da se fotografišemo s njim, a danas, kada pogledamo sve ovo, djeluje nestvarno – rekao je kroz osmijeh.
Dolazak u Hull City i saradnju sa Sergejem Jakirovićem opisuje kao pun pogodak u karijeri.
– Trebala mi je promjena. Engleski fudbal je mnogo grublji i dinamičniji. Nije slučajno što kažu da je Engleska posebna priča. Najveća razlika u odnosu na Tursku je kriterij suđenja – ovdje se stalno igra na granici faula i tempo je nevjerovatan.
O saradnji sa Jakirovićem govori samo u superlativima.
– Jakirović je vrlo pragmatičan i jednostavan čovjek. Igrači ga poštuju i vole. Na njegov nagovor sam došao u Hull i ovu sezonu ću pamtiti po lijepim stvarima. Hull je prošle godine jedva ostao u ligi i to zahvaljujući gol razlici. Ove godine je bio cilj plasman u sredinu tabele i uz sve poteškoće koje smo imali u funkcionisanju, poput kazni za dovođenje igrača, mi smo sada na vrhu i čekamo to finale na Wembleyju. Prelijepa priča. Ako uđemo u Premier ligu, to će biti inspiracija za mnoge i potvrda one fraze “nije u šoldima sve.

Kako mu na kraju sezone ističe posudba iz Bešiktaša, neizbježno je pitanje šta slijedi nakon ljeta.
– Ako bismo izborili ulazak u Premier ligu, onda definitivno postoji šansa da budem i dalje u Hullu, ali vidjet ćemo kako će se sve to odigrati na kraju. Ne treba zaboraviti da sam vezan ugovorm sa velikim klubom kao što je Bešiktaš i opet je to neka “win-win” pozicija. Najvažnije je u ovom trenutku da me zdravlje posluži, ostalo – šta Bog da, istakao je Hadžiahmetović na kraju razgovora.
