Pod sloganom „Igra nas povezuje“, u Novom Sarajevu će od 1. do 5. juna biti održan prvi Festival igre mladih, manifestacija namijenjena učenicima osnovnih i srednjih škola s područja ove općine. Festival organizuje Internacionalni centar igre, kulture, umjetnosti i mladih – ICIKUM, a program će se odvijati na više otvorenih lokacija.
Organizatori ističu da je cilj festivala promovisati zajedništvo, kreativnost, timski duh i zdrav način života kroz različite sportske, umjetničke i edukativne sadržaje. Poseban fokus stavljen je na povezivanje mladih kroz igru, ali i očuvanje tradicionalnih dječijih igara koje su obilježile odrastanje brojnih generacija.
Program je podijeljen u tri cjeline – sport, umjetnost i zaboravljene dječije igre. Planirane su aktivnosti poput košarke, fudbala, atletskih disciplina, nastupa horova, recitacija i brojnih drugih sadržaja koji će oživjeti javne prostore Novog Sarajeva.
Direktor festivala Dino Mustafić poručio je da je riječ o prvom projektu ovakve vrste u Kantonu Sarajevo, uz plan da manifestacija u narednim godinama preraste u gradski, a kasnije i međunarodni događaj.
Podršku projektu dala je i načelnica Benjamina Karić, istakavši važnost ulaganja u mlade, kulturu i stvaranje novih prostora za njihov razvoj i afirmaciju.
