U Mostaru se obilježava Dan bijelih traka, simbol sjećanja na stradanje nesrpskog stanovništva Prijedora tokom 1992. godine, kada su Bošnjaci i Hrvati bili prisiljeni nositi bijele trake oko ruke i označavati svoje domove bijelim platnima.
Obilježavanje je upriličeno okupljanjem građana i aktivista na gradskim lokacijama, gdje je još jednom ukazano na važnost kulture sjećanja, borbe protiv diskriminacije i očuvanja istine o ratnim zločinima. Asocijacija mladih SDA Mostar i organizacija Žene SDA Mostar danas su od 10:00 sati na Trgu Musala. Učesnici odaju počast žrtvama Prijedora te poslali poruku da se zločini ne smiju zaboraviti niti ponoviti.
Dan bijelih traka obilježava se svake godine 31. maja u Bosni i Hercegovini i brojnim gradovima širom svijeta. Ovaj datum podsjeća na naredbu koju su vlasti u Prijedoru izdale 1992. godine, a koja je predstavljala uvod u progon, logore i masovna ubistva hiljada građana nesrpske nacionalnosti. Među žrtvama bilo je i 102 djece.
Organizatori i učesnici mostarskog obilježavanja istakli su kako njegovanje kulture sjećanja ima posebnu važnost za buduće generacije, uz poruku da se istina o počinjenim zločinima mora čuvati kao trajna opomena protiv mržnje, podjela i diskriminacije.
