Crnogorske vlasti zabranile su ulazak grupi državljana Srbije koji su čarter letom iz Beograda doputovali u Tivat, nakon procjene sigurnosnih službi da njihovo prisustvo predstavlja rizik za unutrašnju i nacionalnu sigurnost zemlje. Svi putnici su nakon zadržavanja na aerodromu vraćeni istim avionom u Beograd.
Prema saopćenju policije, riječ je o 87 muškaraca za koje su Uprava policije i Agencija za nacionalnu sigurnost prikupile operativne podatke na osnovu kojih im je odbijen ulazak u Crnu Goru. Nadležni organi najavili su i zabranu njihovog ulaska u narednom periodu.
Crnogorski mediji navode da se incident dogodio uoči samita Evropska unija – Zapadni Balkan koji se održava u Tivtu, a sigurnosne službe procijenile su da je dio putnika namjeravao prisustvovati skupovima visokog sigurnosnog rizika. Također, pojedini među njima ranije su evidentirani zbog krivičnih djela i prekršaja s elementima nasilja.
U okviru akcije policija je privremeno oduzela i dva autobusa iz Srbije za koje se sumnja da su trebala služiti za prijevoz ove grupe po Crnoj Gori tokom trajanja samita. Sigurnosne mjere u zemlji dodatno su pojačane, a za osiguranje skupa angažirano je više od 1.500 policijskih službenika.
Događaj je izazvao brojne reakcije u regionu, posebno zbog tvrdnji pojedinih medija da su među vraćenim osobama bili ljudi povezivani s grupama koje se u Srbiji često pojavljuju na političkim skupovima i javnim okupljanjima.
