Prije nešto manje od jednog mjeseca potpisan je ugovor o finansijskoj podršci Središnjeg državnog ureda za Hrvate sa Hrvatskim narodnim kazalištem u Mostaru. Radi se o sredstvima koja će biti utrošena za nastavak radova na gradnji objekta koji se nalazi u centralnoj zoni grada za koju nema regulacijskog plana. Iz Kazališta poručuju da radovi neće stati, dok iz Zavoda za prostorno uređenje Grada Mostara tvrde da su svi radovi koji se provode u ovom dijelu grada mimo procedura.
Zbog radova na Hrvatskom narodnom kazalištu, a koje se nalazi u centralnoj gradskoj zoni koja nema regulacijski plan, reagovalo je Muftijstvo mostarsko, kao i predsjednik Gradskog vijeća. Traže da radovi u ovom dijelu grada budu obustavljeni i onemogućeni, kao i svim stranama koje još od 2010. godine čekaju da bude donesen regulacioni plan za ovaj dio grada. Kritike su upućene na račun federalnih vlasti koje su osigurale sredstva za HNK, dok je, primjerice, izgradnja Islamskog kulturnog centra na ovom lokalitetu još zabranjena.
„Poslije te sporne odluke s početka godine, te nakon potvrde u Federalnom parlamentu, mi nemamo šta novo reći već da se potvrđuje ono na što smo tada ukazali. Legitimira se ono što je nelegalno i nelegitimno i šalje poruku o dominaciji jednih, a segregaciji svih drugih“, kazao je za FTV Salem ef. Dedović, muftija mostarski.
Iz Hrvatskog narodnog kazališta kažu da im nije jasno zbog čega se radovi na ovoj ustanovi dovode u vezu sa izgradnjom Islamskog kulturnog centra. Direktor ove ustanove Ivan Vukoja kazao je da ovakve medijske istupe smatra prijetnjom i pokušajem zastrašivanja što neće rezultirati da radovi budu obustavljeni. Pojašnjava da u odluci iz 2010. godine stoji da, ukoliko nakon dvije godine ne bude donesen regulacijski plan, gradnja može biti nastavljena i dobivati nove dozvole: „Mi nećemo prekidati ništa što smo započeli. Nastavit ćemo najnormalnije raditi jer su sve te pritužbe potpuno neutemeljene, mi se time nećemo dati smesti. Imamo sve uvjete i nastavit ćemo sa procedurama da se gradnja nastavi, pokušaji prijetnjama na koje nećemo reagirati. Sve što se bude dalje poduzimalo, naravno da ćemo sarađivati. Evo, sad su i neke predistražne radnje, pokrenut je određeni postupak, procedura protiv koje mi nemamo ništa“.
S druge strane, iz Zavoda tvrde da se radovi u centralnoj zoni mogu jedino odvijati mimo regulacijskog plana, što znači mimo propisanih procedura.
„Onaj pravni dio koji čini propis Grada mora se ispoštovati. Taj propis je kazao da se sve to mora usaglasiti sa određenim aktivnostima i zahtjevima koji nisu još usaglašeni. Kako se pokušava, na koje načine i kako, to je već druga strana medalje, ali mora se taj dokument završiti“, ističe za FTV Salem Bubalo, direktor Zavoda za prostorno uređenje Grada Mostara.
Problem u ovom sporu riješila bi izrada regulacijskog plana za centralnu zonu koja u ladicama čeka vijećnike još od 2010. godine. Novi saziv Vijeća oformljen je prije dvije godine, ali se do sada nije pokazao previliki interes da ova tema bude uvrštena na dnevni red sjednice.