Kvalitet praktične nastave u školama koje obrazuju srednji stručni kadar u Zeničko-dobojskom kantonu dodatno je unaprijeđen nizom projekata. Saradnjom sa privrednim subjektima, nastavni planovi i programi prilagođeni su tržištu rada. Cilj projekata koji zajednički realiziraju kantonalna Privredna komora i resorno ministarstvo je što brže i kvalitetnije osposobiti učenike za samostalan rad. Također, zadržati ih nakon završetka školovanja u domaćim kompanijama.
Mješovita srednja industrijska škola u Zenici koja obrazuje srednji stručnji kadar već dugi niz godina ima saradnju sa privrednim subjektima u Zeničkodobojskom, ali i Srednjobosanskom kantonu. Stečeno teoretsko znanje u školi, učenici nadograđuju kroz praktični rad u kompanijama, a većina njih odmah po završetku školovanja spremna je za samostalan rad u realnom sektoru gdje je evidentan nedostatak kvalitetne radne snage.
“To sigurno stvara dobre pretpostavke da budu stručno kompetentni i konkuretni na tržištu rada, bilo da rade u našoj zemlji ili negdje vani. Naravno, naša preporuka i želja odnosno motiv je da naši učenici ostaju ovdje, izgrađuju zemlju svoju, a ne negdje vani…”, ističe Selvedin Botić, direktor JU Srednja mješovita škola Zenica.
Na osnovu inputa iz privrednog sektora inoviran je nastavni plan i program za dva zanimanja – tehničar u obradi drveta i zanimanje stolar. Taj nastavni plan i program već se primjenjuje u Mješovitoj srednjoj školi Tešanj. Ovakva saradnja pokazala se kao primjer dobre prakse za kvalitetnije osposobljavanje stručne radne snage.
“To je se pokazalo kao pun pogodak jer imamo veliki broj prijavljenih učenika i ministarstvo će sigurno nastaviti na saradnji privredne komore i tržišta rada, jer se to pokazalo da su svi relevantni partneri potrebni i da ćemo mi te učenike, kroz srednje stručne i tehničke škole povećati broj učenika koji su potpistali ugovore i broj privrednih subjekata”, navodi ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK Mirza Mušija.
Privredna komora Zeničko-dobojskog kantona kroz saradnju sa resornim ministarstvom radi na implementaciji niza projekata koji doprinose poboljšanju kvalitete obrazovanja srednjeg stručnog kadra. U proteklim godinama unaprijeđen je kvalitet praktične nastave kao i zakonski okvir odvijanja praktične nastave u privrednim subjektima.
“Privredna komora ZDK sve to realizira u namjeri da kompanijama obezbijedi učenike, odnosno radnu snagu kompetencija potrebnih savremenim procesima rada, a učenicima mogućnost da se lakše zaposle i ostanu u BiH”, naglašava predsjednica Privredne komore ZDK Diana Babić.
Kroz provođenje ovakvih i sličnih projekata dodatni uspjeh napravljen je na način da su učenici sada osigurani u slučaju povreda tokom realizacije praktične nastave u kompanijama. Također, uspostavljan je i registar škola i poslodavaca kod kojih se održava praktična nastava, te je utvrđeno top 10 zanimanja zanimljivih tržištu rada.