Dim težak poput zimske magle nadvio se nad posljednjim dijelom puta prema Irpinu, samo 20 minuta vožnje sjeverozapadno od Kijeva. Gorjelo je drveće i šiblje u borovoj šumi s obje strane, a uzrok požara je granatiranje. Cesta je bila skoro pusta, piše BBC u izvještaju sa terena.
Posljednji put je ekipa BBC-a bila u ovom mjestu prije tri sedmice kada je grad bio teško oštećen, ali trenutno je u ruševinama.
Irpin se nalazi na putu između gradova Buča i Hostomel, gdje se vode najvažnije borbe za budućnost Kijeva. Ako su ove lokacije bitne za Kijev, bitne su i za ostatak zemlje. Glavni grad ostaje najveća nagrada u ovom ratu.
Sada se čini jasnim da se glavni dio ruske strategije, kada je predsjednik Putin naredio invaziju, sastojao iz odlučujućeg napada na Kijev, kako bi se problematična vlada Zelenskog zamijenila onom koja će slušati naređenja.
Neuspjeh te strategije je, bez sumnje, pobjeda za Ukrajinu. Prisustvo predsjednika Zelenskog u glavnom gradu je također trijumf s ukrajinske strane. Dok je vlada prisutna i funkcioniše, i dok je Kijevu i dalje moguće pristupiti, Putinu će to služiti kao stalno podsjećanje da je početak njegove “specijalne vojne operacije” – Kremlj je ne naziva ratom – doživio ogroman neuspjeh.
Ukrajina odlučno pobjeđuje u još jednoj bici – ratu u Twittersferi. Od vješto osmišljenih video poruka koje postavlja predsjednik Zelenski i svjetski poznati Ukrajinci, poput bokserskih blizanaca Kličko, do lokalnih novinara koji odjednom imaju stotine hiljada pratilaca, Ukrajinci dominiraju društvenim medijima.
To je pametna strategija, dijelom osmišljena, a dijelom spontana. Informaciono bojno polje je ključni dio modernog rata.
Ali doći do istine o tome šta se dešava u ratu znači biti veoma oprezan u vezi sa izjavama o pobjedi ili porazu sa bilo koje strane.
Za novinare, to zahtijeva korištenje vlastitih očiju i ušiju, zbog čega je ekipa BBC-a, ali i mnoge druge medijske ekipe, otputovala u područja blizu ratnog fronta kako bi pokušali da svoje izvještavanje zasnuju na saznanju iz prve ruke.
Mjesec dana nakon rata, teže je doći do ključne bojne linije kod Irpina. Novinari su prvih dana mogli da se voze u tom pravcu. S lakoćom su prolazili kroz blokade puteva.
Ali kako se vlade i vojne komande organizuju nakon konfuzije prvih nekoliko dana, uvijek je teže kretati se.
Kada su raseljena izbjeglice napuštale Irpin, put prema gradu bio je krcat autobusima i vozilima hitne pomoći koji su ih pokupili i odvezli u Kijev. Mnogi su otišli pravo na željezničku stanicu da krenu na zapad, dalje od Rusa ili da pređu granicu da bi postali izbjeglice u Poljskoj, Rumuniji i dalje.
U Irpinu se jasno moglo vidjeti da je u posljednjih nekoliko sedmica bombardovanja oštećena skoro svaka zgrada. Ekipa BBC-a je vidjela nekoliko ljudi koji su odlučili da ostanu, ali je velikom dijelom Irpin pretvoren u bojište.