Dok su se europski dužnosnici dogovarali oko zamrzavanja imovine ruskim oligarsima, supruga oligarha Pjotra Avena vrijeme je provodila u Londonu na hitnom zadatku. Elena Aven obilazila je bankomate i podizala s njih što više novca, kako bi se pripremila na ono što dolazi. Ubrzo su EU, a potom i Velika Britanija uvele sankcije Pjotru Avenu zamrznuvši njegov bankovni račun i imovinu, uključujući dvoetažni stan u bogatoj londonskoj četvrti St. James i vilu krcatu umjetninama u predgrađu.
Poslovni čovjek, bivši akademik i političar čije je bogatstvo procijenjeno na 5,4 milijardi eura sada kaže da ne može platiti ni najosnovnije račune.
– Naše poduzeće je potpuno uništeno. Sve što smo gradili 30 godina potpuno je razoreno i sada moramo nekako započeti novi život, započeo je Aven svoju ispovijest u intervjuu za Financial Times.
Crna lista EU
67-godišnji Aven završio je na “crnoj listi” EU zbog prijateljstva s Vladimirom Putinom. Dužnosnici EU ga opisuju kao “jednog od Putinovih najbližih oligarha” koji održava bliske veze s Kremljom.
– Hoće li mi biti dopušteno imati čistačicu ili vozača? Ne vozim auto… Možda će moja pokćerka voziti. Ne znamo kako ćemo preživjeti, zacvilio je Aven nad vlastitom sudbinom u razgovoru s novinarom FT-a u svojem luksuznom stanu u Londonu.
Aven je bogatstvo stekao tijekom 1990-ih, u kaotičnom razdoblju postkomunističke privatizacije. Sa svojim partnerom Mikhailom Fridmanom izgradio je Alfa Grupu, privatni konglomerat. Velik dio njihovog bogatstva došao je od ulaganja u naftu 1990-ih, a koje su 2003. pretvorili u zajedničko ulaganje s BP-om. Svoj udio u TNK-BP-u su 2013. prodali Rosneftu. Aven i njegovi partneri također imaju udjele, bilo izravno ili neizravno, u Alfa banci, najvećoj ruskoj privatnoj banci koja je sada pod zapadnim ograničenjima, zatim najvećem lancu supermarketa u zemlji X5 i mobilnom operateru Veon. Aven je u međuvremenu odstupio s mjesta predsjednika Alfa banke i blokirao dionice.
Iako se obogatio tijekom 1990-ih, kaže da je najponosniji što je bio ministar vanjskih gospodarskih poslova, nakon što ga je Jegor Gaidar, koji je postao prvi vršitelj dužnosti premijera Borisa Jeljcina, zamolio da pomogne u remontu postsovjetskog gospodarstva. Postao je jedan od ključnih oligarha u Jeljcinovoj eri, pomažući u financiranju njegova ponovnog izbora 1996.
Ruska kultura
Aven ističe da suosjeća s Ukrajincima i odbacuje tvrdnju da je blizak Putinovu Kremlju, tvrdeći da je za poslovanje u Rusiji potreban kontakt s predsjednikom.
– To je jako čudno, biti sankcioniran jer se sastajete s predsjednikom. Trudimo se biti apsolutno izvan politike. S Putinom sam predstavljao Alfa grupu, a ne sebe, tvrdi Aven.
Prema istrazi posebnog savjetnika Roberta Muellera iz 2019. o ruskom miješanju u američke izbore 2016., Aven je rekao da se s Putinom sastaje svaka tri mjeseca. Ruski oligarh tada je priznao da su “sve sugestije ili kritike koje je Putin iznio tijekom sastanaka bile implicitne direktive i da bi bilo posljedica za njega ako ih se ne pridržava”. Aven sada kaže da je mislio samo na to da tvrtke trebaju ozbiljno shvatiti Putinove riječi u Rusiji: “On je predsjednik države. To nisu upute. To je ruska kultura”.
Aven kaže da ne posjeduje jahtu ni avion te da je pokušao donirati neke od svojih umjetnina muzeju u Velikoj Britaniji. S obzirom na to da posjeduje latvijsku i rusku putovnicu te američku vizu, može birati gdje želi otići. On kaže da želi ostati u Velikoj Britaniji sa suprugom i osmogodišnjim djetetom. Uvjeren je da ako ode, neće se moći tako brzo ili lako vratiti.
Dok se suočava s nalogom za protjerivanje za manje od 20 dana, prisjeća se svoja dva djeda koja su ubijena i dvije bake koje su godinama bile zatvorene u Sovjetskom savezu. Na umu su mu posebno riječi djeda koji mu je rekao: “Jednog dana će doći po tebe. Budi spreman. Tvoj lijepi život će jednom završiti