Zvuči kao znanstvena fantastika, ali je stvarnost i upravo se događa u Ukrajini: neposredno nakon ruskog napada potpredsjednik ukrajinske vlade Mihailo Fedorov zamolio je preko Twittera američkog poduzetnika Elona Muska da Ukrajini stavi na raspolaganje svoje Starlink satelite. I on je odmah spontano odgovorio, također na Twitteru: „Starlink je aktivan, drugi terminali su na putu.”, piše Deutsche Welle.
Od tada je u Ukrajinu dopremljena i znatna količina potrebne opreme. Naravno, Fedorov se zahvalio preko Twittera: „Starlink je tu. Hvala, Elon Musk.”
Dakle nikakva tajna prepiska, nikakve duge rasprave, nikakve kontrole vlada ili parlamenata. Jednostavno deal dogovoren javno između političara čija je zemlja napadnuta i jednog kontroverznog milijardera, koji je agresora Putina već izazvao na dvoboj.
Starlink je od vojnog značenja
Čini se da ono što je na početku djelovalo kao reklamna kampanja u međuvremenu igra veliku ulogu u obrani Ukrajine. Ta izvješća o uspjesima ne mogu se zasad potvrditi iz neutralnih izvora, ali britanski mediji javljaju da ukrajinska vojska Starlink uspješno koristi za napade dronovima na ruska oklopna vozila i položaje. Starlink je od velikog vojnog značaja posebno na područjima koja nemaju razvijenu infrastrukturu i internetsku vezu, izvještava The Telegraph.
Satelite prije svega koristi ukrajinska postrojba Aerorozvidka, zadužena za izviđanje iz zraka, i to za nadzor i koordinaciju bespilotnih letjelica koje mogu bombardirati oklopna vozila, piše britanski list.
A londonski Times prenosi izjavu jednog časnika postrojbe Aerorozvidka: „Mi koristimo Starlink-opremu i povezujemo timove za dronove s artiljerijom. Dronovi tako mogu utvrditi ciljeve i poziciju dojaviti artiljercima.” On je ispričao da se dnevno provede i do 300 izviđačkih misija, a da napadi uglavnom slijede noću, jer su dronovi, djelomice opremljeni i infracrvenim kamerama, u mraku skoro nevidljivi.
Kao što je već rečeno, svi ti navodi ne mogu se potvrditi iz neovisnog izvora, ali čak i ako je to samo propaganda: korištenje Starlinka igra zaista – već i psihološki – važnu vojnu ulogu.
U stvari namijenjeno za civilne svrhe
Starlink sateliti u stvari bi trebali omogućavati korištenje interneta u regijama koje se nalaze daleko od gradova, pa zato nemaju potrebnu infrastrukturu. Pri tome je možda namjera bila i omogućavanje slobodnog informiranja ljudima koji žive u autokracijama. Ali sigurno se nije mislilo na europsko ratno područje u kojem je agresor odmah na početku invazije najprije ciljano uništio opskrbu strujom i internetske veze.
Zahvaljujući Starlinku, ukrajinsko stanovništvo ima još uvijek ili ponovo pristup informacijama. I ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski koristi Starlink satelite kada emitira svoje govore upućene sunarodnjacima ili parlamentima širom svijeta.
Starlink na meti Rusije
Rusija će i dalje pokušavati ciljano uništavati ukrajinsku infrastrukturu, uključujući i onu za opskrbu električnom energijom i za pristup internetu. Dakle, Starlink će ubuduće biti još važniji.
To znači da će i Starlinkovi prijamni uređaji biti na meti ruskih napada. Velika opasnost za to postoji u prvom redu onda kada su uređaji uključeni. „Uključujte Starlink samo kada ga trebate i smjestite antene što je moguće dalje od ljudi”, savjetovao je Elon Musk početkom ožujka na Twitteru.
Ta Muskova podrška Ukrajini u Rusiji se smatra činom agresije. Aktivnosti Starlinka su miješanje zapadnog svijeta u rat, rekao je Dmitri Olegovič Rogosin, šef ruske svemirske agencije Roskosmos.
Na te optužbe Musk je uobičajeno lakonski odgovorio na Twitteru: „Civilni Internet Ukrajine ima čudne prekide – možda zbog lošeg vremena? Zato SpaceX pomaže u njihovom uklanjanju.”