Dopisnica Al Jazeere koja je ubijena tokom izraelske racije na Zapadnoj obali bila je visoko cijenjena novinarka na Bliskom istoku čije je nepristrasno izvještavanje bilo poznato milionima gledalaca.
Vijest o pogibiji Shireen Abu Akleh odjeknula je širom regije. Ime 51-godišnje novinarke postalo je sinonim za izvještavanje Al Jazeere o životu pod okupacijom tokom više od dvije decenije izvještavanja s palestinskih teritorija, uključujući i ono o drugoj intifadi, ili ustanku, tokom koje je poginulo na hiljade ljudi na obje strane, uglavnom Palestinaca.
Ime Abu Akleh preplavilo je Twitter na arapskom jeziku u srijedu, dok su društvene mreže preplavili izrazi podrške Palestincima. Snimak s njenim likom projiciran je na glavnom trgu u gradu Ramallahu na Zapadnoj obali, dok su brojni simpatizeri došli u urede Al Jazeere i njen porodični diom u istočnom Jerusalemu.
Al Jazeera i svjedoci, među kojima je njen producent koji je pogođen u leđa u srijedu, saopćili su da je ona ubijena u izraelskoj puščanoj vatri.
Izraelska vojska je saopćila kako je nejasno ko ju je ubio, tvrdeći da je “preuranjeno i neodgovorno okriviti u ovoj fazi neku od strana”. Kasnije je ministar odbrane Benny Gantz obećao transparentnu istragu i kazao je da je u kontaktu s američkim i palestinskim zvaničnicima.
Izvještavanje Abu Akleh o okrutnoj realnosti izraelske vojne okupacije neraskidivo je vezano s njenim iskustvima palestinske novinarke s linije fronta. Njena pogibija naglašava tešku cijenu sukoba po Palestince, bez obzira da li su novinari ili ne.
Iako je ona također imala američko državljanstvo i često je posjećivala SAD tokom ljeta, živjela je i radila u istočnom Jerusalemu i na Zapadnoj obali.
Palestinska hrišćanka, čija je porodica porijeklom iz Bethlehema, ona je rođena i odrasla je u Jerusalemu. Ima brata.
Na snimku Al Jazeere objavljenom u prošloj godini, Abu Akleh je podsjetila na obim razaranja i izjavila je da se “osjećaj smrti nalazio iza svakog ugla” tokom njenog pokrivanja druge intifade iz perioda 2000. do 2005. godine.
– Uprkos opasnosti, bili smo odlučni da obavljamo svoj posao. Izabrala sam novinarstvo kako bih bila bliža ljudima. Možda nije jednostavno mijenjati stvarnost, ali sam barem bila u stanju da prenesem njihov glas svijetu – kazala je tada Abu Akleh.