Grad Šangaj objavio je postepeno otvaranje prodavnica od sutra, u vrijeme kada stanovnici tog kineskog ekonomskog centra pokazuju sve veću nervozu poslije drugog mjeseca zaključavanja zbog koronavirusa.
Kina, koja se ovih nedjelja suočava sa najgorim talasom epidemije u posljednje dvije godine, početkom aprila zatvorila je ogromnu metropolu od 25 miliona stanovnika, koja je epicentar zaraze. Neki od stanovnika Šangaja bili su u karantinu i prije tog datuma. Zamjenik gradonačelnika Šangaja Čen Tong objavio je ponovno otvaranje trgovina “u fazama” od ponedjeljka, 16. maja.
U Kini je svako ukidanje restrikcija obično uslovljeno time da u društvu ima “nula zaraze”, odnosno da nema novog pozitivnog slučaja tokom tri dana van centara za karantin. Pad broja novih slučajeva je veliki, danas je u Šangaju prijavljeno 1.369 novih slučajeva zaraze u odnosu na više od 25.000 dnevno krajem prošlog mjeseca.
Međutim, u nekim kvartovima grada restrikcije su posljednjih dana još više zaoštrene. Peking, koji se nalazi 1.200 kilometara sjeverno, živi u strahu od zaključavanja, od kraja aprila od kada prijavljuje više od hiljadu novih slučajeva zaraze.
Peking je više puta testirao stanovnike, a osobe koje su pozitivne stavljene su u kućni karantin. Zatvorene su metro stanice i prodavnice koje nisu neophodne u nekim kvartovima. Da bi zaustavio širenje zaraze, kvart Fangšan u jugozapadnom dijelu Pekinga, koji ima 1,3 miliona stanovnika, juče je prekinuo rad taksija. Izuzev nekih kvartova koji su u lokdaunu, velika većina od 22 miliona stanovnika Pekinga i dalje može da izlazi iz svojih kuća.
Mnoga javna mjesta, međutim, zatvorena su i obavezan je rad na daljinu, posebno u kvartu Čaojang, koji ima najviše stanovnika u glavnom gradu i gdje se nalaze brojne multinacionalne kompanije.