Na tržištu rada u Bosni i Hercegovini suficit su godinama pravnici i ekonomisti. Ipak, svršeni osnovci i srednjoškolci najčešće žele da idu upravo tim putem. Kako bi im bilo olakšano donošenje jedne od najvažnijih odluka u životu, Agencija za rad i zapošljavanje BiH objavila je i deficitarna zanimanja.
Kada je upisao Srednju građevinsku školu, Vladimiru Bajloviću iz Banjaluke osnovni motiv je bio, kako kaže, jednostavn put do zaposlenja. Visoko obrazovanje planira da nastavi u istoj naučnoj oblasti.
– “Zbog posla sam upisao ovu školu. Znam da je traženo zanimanje. Isto tako, želim da radim nešto što me ispunjava”, kaže za BHRT Vladimir Bajlović, učenik Srednje građevinske škole Banjaluka
No, Vladimir je rijedak pozitivan primjer. Želje svršenih osnovaca i srednjoškolaca najčešće nisu usklađene sa potrebama tržišta rada. Svi žele da budu pravnici ili ekonomisti. A, upravo su oni najbrojniji među nezaposlenima, u svim kantonima Federacije i u Republici Srpskoj. Saopšteno je to iz Agencija za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine. Najtraženiji su IT stručnjaci, ako govorimo o visokom obrazovanju.
– “Suficit su i politolozi, žurnalisti, diplomci socijalnog rada. Ti ljudi se školuju, a za njih nema mjesta na tržištu rada. To ako govorimo o visokom obrazovanju”, kaže za BHRT Boris Pupić, Agencija za rad i zapošljavanje BiH.
BiH bi uskoro mogla ostati bez školovanih molera, zidara, bravara, obućara… iako se ta znanja odlično naplaćuju kod nas, ali i van granica naše zemlje. Dobar zanatlija može da zaradi tri doktorske plate, računa predsjednik Aktiva direktora srednjih škola RS. On misli da je problem, prije svega, u svijesti roditelja, ali odgovornosti ne amnestira ni obrazovni sistem. Početkom ove godine u BiH je bilo gotovo 400.000 lica na evidencijama zavoda i službi zapošljavanja, što je za oko devet procenata manje u odnosu na početak prošle godine. Među onima koji traže posao ubjedljivo nabrojnijniji su nekvalifikovani radnici, pravnici i ekonomisti.