U okviru ERASMUS + projekta, tri asistentkinje Fakulteta za proizvodnju i menadžment iz Trebinja, boravile su sedam dana u Sevilji na International Staff Training Week-u, gdje su na njihovom prestižnom univerzitetu, učestvovale na brojnim panel diskusijama, radionicama, prezentacijama te posjetile privredni, kulturni i finansijski centar Španije, javlja Radio Trebinje.
Mirjana Jokanović Đajić, Milica Radovanović i Milica Kašiković bile su među 60 predstavnika univerziteta iz cijelog svijeta, stekle dosta novih iskustava ali i ostvarile brojne kontakte koji će im biti od značaja u daljem radu. Mirjana Jokanović Đajić ističe da je ovaj program, čiji je cilj podsticanje obrazovanja, nauke, sporta, odnosno unapređenje, rast i razvoj mladih, ispunio njihova očekivanja.
“Ovo je jedno ogromno iskustvo. Ova značajna brojna poznanstva koja smo stekli boraveći na Univerzitetu u Sevilji će nam značiti mnogo za buduću saradnju i buduće projekte. U okviru ERASMUS + projekta postoji mogućnost razmjene kako akademskog osoblja tako i studenata, odnosno, studenti i profesori mogu da borave određeni vremenski period na nekom od sličnih ili srodnih fakulteta. Profesori mogu da drže i nastavu na tim fakultetima i taj boravak traje sedam, 15 dana do jednog semestra, a studenti mogu da borave jedan ili dva semestra. Ovo je prilika i za buduće brucoše našeg fakulteta da znaju da, ukoliko upišu neki od smjerova na našem fakultetu, mogu da aktivno učestvuju i u ovom programu razmjene”, navela je Mirjana Jokanović Đajić.
Milica Radovanović ističe da su posjetili i univerzitet, rektorat, te internacinalni centar u Sevilji.
“Razmijenili smo brojna iskustva, međusobno kontakte, kako bismo ostvarili buduću saradnju sa tim zemljama, a i sam turistički obilazak Sevilje je bio nezaobilazan. Zaista, jedno bogato iskustvo i način da damo bolju referencu kako Fakultetu za proizvodnju i menadžment tako i Univerzitetu u Istočnom Sarajevu. Univerzitet i fakultet su ovim dobili jedan olakšan put i način da ubuduće možemo da se uključujemo u mobilnost, razmjenjujemo iskustva, da organizujemo razmjene i na taj način kontinuirano poboljšavamo i svoje znanje i iskustva”, navela je ona.
Nadaju se da će i u narednoj akademskoj godini imati slične razmjene i putovanja.
“Ovakva iskustva mladim ljudima mnogo znače i daju im ‘vjetar u leđa’, da još više uče i napreduju. Otići negdje gdje mislimo da je puno bolje nego kod nas, na jedan veliki univerzitet je jako lijepo, ali lijepo je i uvjeriti se da mi nismo, u suštini, ništa gori, štaviše, da smo jako organizovani, odgovorni, da veoma ozbiljno pristupamo svim svojim aktivnostima, nastavi i prenošenju znanja. Možda, i na jedan bolji način nego što smo uspjeli da vidimo kako je to organizovano u Španiji. Dakle, lijepo je vidjeti, nekada, da imamo neke stvari koje su, možda, bolje nego negdje u svijetu”, ponosno će Milica Radovanović.
Na Fakultetu za proizvodnju i menadžment realizuju se tri projekta koji predstavljaju uspješnu saradnju ovog fakulteta i privrede.
“Znamo da je imperativ svakog profesora i saradnika u nastavi- nastava. Ali, i pored toga, naši profesori i saradnici u nastavi se aktivno bave naučno-istraživačkim radom o čemu svjedoči veliki broj naučnih radova objavljenih na domaćim i međunarodnim konferencijama, te eminentnim naučnim časopisima”, dodaje Mirjana Jokanović Đajić.
U cilju unapređenja nastave i sticanja boljeg obrazovana na Fakultetu za proizvodnju i menadžment u Trebinju, redovno se održavaju i brojni kursevi i obuke . Na manifestaciji International Staff Training Week-u, učestvovalo je 60 predstavnika univerziteta iz cijelog svijeta.