Ponovo put Brisela odlaze predsjednici Stranke demokratske akcije (SDA), Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine (HDZ BiH) i Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) da bi se sastali sa evropskim komesarom za proširenje Oliverom Varheljijem. Oko formata sastanka nije bilo saglasnosti. Iako su lideri HDZ-a BiH i SNSD-a bili za to da se razgovori vode u zajedničkom formatu predstavnika konstitutivnih naroda, lider SDA insistira na pojedinačnim sastancima. Kako već ne mogu zajedno ni za isti sto, može li se onda očekivati neki pomak nakon razgovora?
Očekivane teme razgovora su 14 ključnih prioriteta i izmjena Izbornog zakona Bosne i Hercegovine.
Za lidera SDA, format razgovora je pogrešan, te će “jedan na jedan”, što nam je i potvrđeno, razgovarati sa evropskim komesarom. Ranije je naglasio da lideri stranaka ne predstavljaju narode iz BiH, zato će se Milorad Dodik i Dragan Čović sastati odvojeno sa komesarom.
Ako već ne žele za isti sto, o istim temama, zašto putuju?
– Time Dragan Čović želi u biračkom tijelu pokazati, prije svega hrvatskom, da on ima veze i konekcije sa Briselom, da može raditi šta god hoće. Milorad Dodik pokazuje da nije pod sankcijama tako da olakša svoju poziciju, mada je on u najtežoj faktički poziciji, a Bakir Izetbegović se dovodi u vrlo nezgodan položaj kod svog biračkog tijela pošto ima jakog protukandidata na narednim izborima, kaže za BHRT Zijad Bećirović, direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije.
Dragan Čović, kažu analitičari, iskoristit će lobiranja i nametnuti priču oko izmjena Izbornog zakona. Milorad Dodik za pojedine medije navodi da izražava sumnju u ostvarivost EU integracija, te navodi da će se EU raspasti dok BiH stigne do njenog članstva, ali ipak ide. Izetbegović, pak, smatra da je pravi format sastanka sa članovima Predsjedništva BiH i dva kolegija Parlamenta BiH, jer o ključnim zakonima najprije mora odlučivati parlament.
Bez jasnog plana i optimizma odlaze u Brisel, reći će analitičari.
– I pored toga, nadam se da će barem bilateralni sastanak trojice lidera sa komesarom dovesti do nekakvog pomaka, prije svega po pitanju izmjena izbornog zakonodavstva, kaže za BHRT Milan Sitarski, politički analitičar
Stoga, mogu li razgovori iznjedriti nešto novo? Analitičari smatraju da će odnosi Evropske unije ostati isti spram Bosne i Hercegovine. Ističu, razgovarati se hoće iza zatvorenih vrata, ali bez konkretnog pomaka. A, po dobroj staroj matrici, dodaju, lideri će se vratiti sa tri različite priče.
– I ovaj put će na ovim pregovorima biti jedna priča, koja će se dešavati iza tih vrata, jedna priča koja će biti plasirana narodu ovdje, koji će slijepo vjerovati šta im njihovi etnički lideri govore, i tako u krug, bojim se da ništa neće biti od ovoga, kaže za BHRT Mladen Bubonjić, komunikolog
Inače, sastanak u Briselu bit će održan na inicijativu mađarskog diplomate Olivera Varheljija, što analitičari tumače kao sastanak u funkciji politike HDZ-a BiH.