U posljednjem kovačkom selu u Evropi – Oćeviji kod Vareša još se održava tradicija kovanja željeza koristeći vodu i vatru u kovačkim majdanima koji su nacionalni spomenik, što je raritet na području Starog kontinenta. Da bi i dalje očuvali tradiciju, promovirali stari zanat, ali i ruralni turizam, žitelji Vareša svake godine organiziraju takmičenje u pripremi jela pod pekom, odnosno sačem. Proteklih godina vareška Pekijada je spojila mnoge, sklopljena su brojna prijateljstva, a ni ove godine to nije bio izuzetak.
Kovačkih majdana u vareškom selu Oćevija nekada je bilo jedanaest. Vremenima prkose još samo tri. U njima još uvijek oćevijski kovači rade na način kako se to radilo i u 15. stoljeću. Pored toga što od ovog posla žive, ostaje im briga ko će naslijediti njihov zanat i ko će ove nacionalne spomenike čuvati.
„Držimo to još da očuvamo koliko možemo. Posao nije lagan. Nema niko ni da radi, omladine slabo ima. U mene je sin ostao, a ko će iza njega ostati vidjet ćemo. Bilo nas je 11 radnji, spali smo na dvije-tri i pitanje dokle će i one ostati. Borimo se, radimo“, priča za FTV kovač Mijo Jozeljić.
Da bi očuvali kovačke majdane, Varešaci su se dosjetili organizirati Pekijadu i tako prirodne i kulturno-historijske resurse staviti u funkciju razvoja ruralnog turizma. U isključivo oćevijskoj peki pripremaju se gurmanske delicije.
„Jako je važno da se u pravo vrijeme stavi meso, povrće, kojim redoslijedom, na kojem drvu će se peći, tako da finese odlučuju o pobjedniku“, objašnjava za FTV Hamid Kurjaković, član žirija Pekijade 2022.
A uz čašicu više takmičenje uvijek padne u drugi plan pa se druženje i prijateljstvo promaknu u najvažniju stvar.
„Jako volimo Oćeviju, ove ljude ovdje koji nas dočekaju. Ovo su najdivniji ljudi na svijetu i dođemo samo da se družimo i napravimo spektakl“, kaže Srđan Pušić, učesnik Pekijade iz Srbije.
„Uopšte nije bitno ko pobjeđuje. Krademo ideje jedni od drugih, svi smo prijatelji i na kraju ko pobijedi mora častiti“, dodaje Vladimir Ban, učesnik Pekijade iz Slovenije.
Od sasvim obične ideje nastala je priča koja traje i koja je već sada brend. Varešacima, onakvim kakvi uistinu i jesu po naravi, u cijeloj priči je najvažnija jedna stvar koja je i svojevrsna poruka.
„Da pokušamo biti dobri domaćini, jer ako ste dobri domaćini onda vam i manje greške oproste. Velike neće i ne treba ih oprostiti jer vas to vodi u ponor da ne korigujete ponašanje i onda ne popravljate dotadašnje greške“, kaže Boško Andrić, predstavnik organizatora Pekijade u selu Oćevija.
I ove godine se uz jelo i piće u planinskom ambijentu uživalo bez sumornih tema svakodnevnice. Uživat će se i naredne, jer svakog ljeta svi rado dođu u selo Oćevija koje barem na dan oživi kao u nekadašnja vremena kada je ovdje bilo mnogo živopisnije.