Institut “Yunus Emre” Mostar u saradnji sa turskom Opštinom Kayseri i organizacijom Kizilay Kayseri organizovao je ljetnu školu turskog jezika u Kayseriju u periodu od 24. jula do 8. augusta, za 12 učenika srednjih škola koji u školama izučavaju turski jezik kao drugi strani jezik i koji su osvojili prva tri mjesta na kantonalnom takmičenju iz turskog jezika u školskoj godini 2021/22, kao i za tri najuspješnija učesnika literarnog konkursa “Priče iz porodične sehare“.
Ljetna škola turskog jezika u trajanju od dvije sedmice, kako je saopćeno iz Instituta “Yunus Emre” Mostar, održana je u bratskom gradu Mostara, Kayseriju.
U okviru navedenog programa učenici su u jutarnjim satima pohađali nastavu turskog jezika na Univerzitetu Erciyes. Nakon časova turskog jezika za učenike su organizovani izleti unutar i van grada Kayseri, te su na taj način imali priliku stečeno znanje iz turskog jezika u Bosni i Hercegovini koristiti i u praksi.
Prvog dana boravka u Kayseriju učenicima je urađena analiza krvi i zdravstveni pregled u Državnoj bolnici Kayseri.
U okviru dvosedmičnog programa učenici su imali priliku posjetiti različite institucije koje se nalaze u Kayseriju. Također upriličene su i posjete gradonačelniku grada Kayseri Memduhu Buyukkilicu kao i podružnicama udruženja Kizilay koji su bili partneri ovog projekta.
Jedna od učenica koja je u okviru programa imala priliku upoznati grad Kayseri, Nadja Smajkić ukratko je opisala svoje iskustvo kazavši da joj se ovaj grad mnogo svidio.
– Kako sam grad tako i ljudi i njihova toplina i gostoprimstvo. Posjetili smo mnoga mjesta, ali zasigurno je Kapadokya jedno od najljepših. Iako nisam imala priliku vidjeti balone, svjetski poznata Kapadokya me očarala. Također jako su mi zanimljivi bili Rota Talas i Stari američki koledž gdje sam se osjećala kao kod kuće. Zbog toga se zahvaljujem svima koji su učestvovali u ovom projektu – rekla je Smajkić, prenosi Anadolija.
Učenici su prisustvovali programu na kojem su imali priliku razgovarati o djelima prvog predsjednika Predsjedništva RBiH Alije Izetbegovića, koji je organizovao načelnik opštine Talas Mustafa Yalcin.
Direktor državne bolnice Kayseri doc. dr. Ismail Altintop je održao radionicu pružanja prve pomoći nakon čega su učenici dobili i potvrde o učešću.
– Naši učenici su tokom 15 dana boravili u Talas centru za mlade gdje su imali priliku učestvovati u različitim aktivnostima – saopšteno je iz instituta.
Posljednjeg dana boravka u Kayseriju upriličena je oproštajna večera u Talas centru gdje su svi prisutni imali priliku da probaju tradicionalne specijalitete bosanske kuhinje koje su pripremili učenici.
Iz instituta su zahvalili organizaciji Kizilay Kayseri, Gradu Kayseri i Talas centru za mlade na podršci u projektu.