Ovih dana navršava se tri i po godine otkako je afera piralen u banjalučkoj Poslovnoj zoni Incel uzdrmala javnost, a sanacija zagađenog zemljišta još nije urađena. I ne samo da nije urađena, nego se radovima na uklanjanju piralena ne nazire početak, a kamoli kraj, s obzirom na to da i dalje postoje nejasnoće u vezi s nadležnošću za preduzimanjem mjera na sanaciji zemljišta.
Ni tri i po godine nakon incidenta kada je u krugu Incela iscurio piralen nije jasno ko treba da ukloni ovu otrovnu materiju iz kontaminiranog zemljišta. Grad tvrdi da to treba učiniti Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinstvo i ekologiju Republike Srpske. Iz Ministarstva poručuju da su oni svoj dio posla završili te da je sada na gradu da obezbijedi neophodna sredstva.
“Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinstvo i ekologiju Republike Srpske je ispoštovalo svoje nadležnosti. Sada je na Gradskoj upravi da obezbijedi neophodna sredstva za asanaciju terena. U ovim situacijama insistiramo i da vlasnici zagađenih parcela snose dio troškova”, navode iz Ministarstva.
Od gradskih vlasti nismo dobili odgovor na to šta namjeravaju učiniti u vezi s ovim i kako će se pronaći sredstva za uklanjanje piralena. Ali, struka i ekolozi ne ćute. Kažu da godinama upozoravaju na problem piralena i da ne postoji opravdanje zašto još nije uklonjen.
Tihomir Dakić, predsjednik Centra za zaštitu životne sredine Banja Luka za BHRT kaže:
“Ima ga dosta u zemlji. Potrebno je ukloniti. I sad sve stoji. Stoji iz razloga što je procjena oko osam miliona maraka, deset miliona maraka za uklanjanje svega tog otpada. Znači, radi se o ozbiljnoj sumi koju gradska uprava ne može sama finansirati. Ni Ministarstvo, pretpostavljam, tako da je ovo problem sad svačiji i ničiji”.
Milan Gvero sa Mašinskog fakulteta iz Banja Luke za BHRT kaže:
“Očigledno da su svi oni koji su u nekom sistemu odlučivanja zauzeli nekakvu taktiku da se taj problem ponovo ignoriše. Tako da, u suštini, koliko ja vidim i Grad i Ministarstvo i svi nekakvi akteri su trenutno najsretniji da se o tome ne priča”.
Piralen se, dok u svijetu nije zabranjena njegova upotreba, koristio kao ulje za transformatore. O kakvom se otrovu radi najbolje ilustruje podatak da se on u prirodi počinje raspadati tek nakon 100 godina, kao i da je svega 0,5 grama direktnog unosa u ljudski organizam dovoljno za akutno trovanje. Duža izloženost dovodi do kancerogenih oboljenja.