Ruševine starih mlinova raštrkane su krajolikom Valle dei Mulini (“Dolina mlinova”). Srušeni zidovi ostaci su napuštenih građevina koje su dolinu nekada ispunjavale ljudskim životom. Sada je ruševine povratila majka priroda. Zelenilo posjetiteljima pruža umirujući pogled dok istražuju ruševine.
Valle dei Mulini je mjesto koje se nalazi u Sorrentu, u južnoj talijanskoj regiji Kampanija. Kao što joj ime govori, ova dolina je dom brojnih mlinova za brašno. Ruševine ovih mlinova danas su neobična turistička atrakcija, posebno za one koji uživaju u putovanjima izvan utabanih staza.
Dolina mlinova
Vjeruje se da je dolina mlinova nastala prije 35000 – 37000 godina. Tijekom tog vremena, masivna vulkanska erupcija rezultirala je stvaranjem dubokih ponora na vapnenačkom platou pored današnjeg centra starog grada Sorrenta. Krhotine od erupcije ispunile su neke od ovih pukotina. S vremenom je voda iz podzemnog bazena probila put kroz ispunjene pukotine, raščišćavajući krhotine dok je stigla do rta Sorrento. Kao posljedica toga, stvoreni su novi izvori vode, što je potaknulo ljude da se nasele u tom području.
Vjeruje se da najranije ruševine u Valle dei Mulini datiraju iz 10. stoljeća nove ere i da su izgrađene na mjestu gdje su se susrele dvije struje, Casarlano-Cesarano i Saint Antonino. Ova lokacija je bila neophodna, jer su zgrade bile mlinovi, a za funkcioniranje se oslanjao na protok vode iz rijeka. Jedan od njih bio je mlin za brašno, koji je mljeo pšenicu za proizvodnju brašna za stanovnike Sorrenta.
Još jedna od ruševina bila je pilana, koja je stolara iz Sorrenta opskrbljivala različitim vrstama visokokvalitetnog drva i nečim što je poznato kao “pšenična ploča”. To je bila vrsta daske napravljene od pljeve, koja je ljuska pšenice (ili drugih žitarica) koja se odvaja tijekom vijanja ili vršidbe. Uz mlinove se nalazi i javna kupaonica, koju bi koristile žene iz Sorrenta.
Industrijalizacija Valle dei Mulini nastavljena je tijekom stoljeća. U jednom trenutku na tom je području radilo čak 25 mlinova. Mnoge od ruševina koje vidite danas su nekada bile tvornice papira koje su Valle dei Mulini pretvorile u važno i uspješno središte za proizvodnju papira Republike Amalfi, koja je postojala između 10. i 11. stoljeća nove ere.
Mlinovi u Valle dei Mulini nastavili su s radom stoljećima, sve dok nisu napušteni oko 19. i 20. stoljeća. Zbog toga je godine 1866. nastao obližnji Piazzo Tasso („Tasso trg“). Sve veća vlaga u Valle dei Mulini postajala nepodnošljiva za radnike koji su radili u mlinovima. Tako su mlinovi na kraju zastarjeli i propali jer su postupno napušteni u desetljećima koja su slijedila.
Odlaskom ljudskih bića, majka priroda je počela polako vraćati Valle dei Mulini. Povećana vlažnost u dolini stvorila je mikroklimu koja je pogodna za rast određenih biljaka. Ove biljke ne bi mogle živjeti u sušnijem okolnom području izvan doline. Paprati su, na primjer, počele puštati korijenje u kamenim zidovima mlinova i na kraju obrasle ruševine, dajući im raskošni zeleni pokrivač. Pod i zidovi doline također su s vremenom obrasli vegetacijom, a cijeli sklop se može opisati kao zeleni krajolik koji umiruje ljudsko oko.
Danas posjetitelji Sorrenta mogu vidjeti kako bi svijet izgledao ako nestanu ljudska bića. Osim toga, avanturistički raspoloženi mogu također krenuti na pješačenje u dolinu, gdje će biti nagrađeni spektakularnim pogledom na obalu Amalfi.