Pentagon planira da uspostavi komandu u Vizbadenu na zapadu Njemačke kako bi spojio svoj program obuke i pomoći ukrajinskoj vojsci, izvijestio je u četvrtak Njujork Tajms, a prenose drugi mediji. Vizbaden je sjedište vojske SAD-a u Evropi.
“Planirana nova komanda sugeriše da Vašington očekuje da će prijetnja ruske agresije prema Ukrajini i susjednim zemljama biti dugotrajna, rekli su sadašnji i bivši visoki američki zvaničnici”, navodi list.
Konačna odluka očekuje se za nekoliko sedmica. Njujork Tajms je naveo da američki zvaničnici još nisu javno raspravljali o ovome, dijelom zato što projekat još nije u potpunosti gotov, ali i zato što nisu željeli da dodatno potpaljuju narativ ruskog predsjednika Vladimira Putina koji tvrdi da vodi rat protiv SAD-a i NATO-a, a ne protiv Ukrajine.
Šta bi radila nova komanda?
Projekat je napravljen po uzoru na šeme obuke i pomoći koje su SAD u posljednje dvije decenije pokrenule u Iraku i Avganistanu, navodi Njujork Tajms. Pozivajući se na neimenovane američke vojne i vladine zvaničnike, list navodi da plan uključuje uspostavljanje štaba sa oko 300 ljudi, na čelu sa visokim generalom Pentagona.
Njujork Tajms navodi da će nova komanda odgovarati generalu Kristoferu G. Kavoliju, najvišem američkom oficiru u Evropi, i da će izvršavati odluke koje je donijela Kontakt grupa za odbranu Ukrajine koju čini 40 zemalja i koju je stvorilo Ministarstvo odbrane SAD-a da se pomogne Ukrajini.
Ta grupa organizuje logistiku nabavke svega, od raketa Stinger i haubica do dronova i artiljerije velikog dometa i transporta do tajnih lokacija u Ukrajini. Logistika oružja već je 6. avgusta prebačena iz sjedišta EUCOM-a u Štutgartu u Vizbaden, saopšteno je u petak.
Između ostalog, nova komanda bi nadgledala obuku ukrajinskih vojnika na poligonima u Njemačkoj, pored koordinacije centara za tehničku podršku, poput onih koji su uključeni u popravku oružja koje obezbjeđuju SAD u drugim zemljama, navodi se u izvještaju.
U Vizbadanu glavni štab
U bazi SAD u Vizbadenu bi bilo administrativno središte, a veliki dio obuke bi se vjerovatno odvijao negdje drugdje. Centri za obuku vojske SAD-a u Grafenveru i Hohenfelsu vjerovatno bi igrali veliku ulogu, kao i garnizon u Baumholderu. Obuka ukrajinske vojske nije ništa novo za SAD, koje su godinama rotirale trupe za konvencionalne i specijalne operacije u Ukrajini kao dio napora da se modernizuje vojska zemlje. Ali sve snage SAD-a su povučene iz Ukrajine uoči ruske invazije krajem februara.
Od tada, SAD i druge savezničke trupe obučavaju ukrajinsko osoblje u Njemačkoj i drugdje, na primjer, hiljade američkih vojnika su na poligonima za obuku u Poljskoj i Rumuniji. Glavna tačka je obučavanje ukrajinskih vojnika u korištenju širokog spektra naoružanja koje je Zapad poslao Ukrajini, kao što je mobilni raketni sistem poznat kao HIMARS.
Vojna pomoć SAD Ukrajini – skoro 17 milijardi dolara
SAD su nedavno objavila dalju isporuku oružja Ukrajini u vrijednosti od 1,1 milijardu američkih dolara (1,14 milijardi eura).
Uz to, Ukrajina treba da dobije, između ostalog, odgovrajuću municiju, 150 oklopnih vozila i sisteme protiv bespilotnih letjelica, saopštilo je Ministarstvo odbrane SAD-a. Oružje i sistemi ne bi trebalo da dolaze direktno iz zaliha vojske SAD-a, već ih prvo treba kupiti od industrije za Ukrajinu, navodi se u saopštenju. Riječ je o srednjoročnoj i dugoročnoj opremljenosti ukrajinske vojske.
Time je vojna podrška SAD-a Ukrajini dostigla ukupnu vrijednost od 16,9 milijardi dolara od početka Bajdenovog mandata, saopštio je Pentagon. Najveći dio pomoći dodijeljen je otkako je 24. februara počeo agresorski rat Rusije protiv Ukrajine.