Nacionalni kongres Komunističke partije Kine (CPC), koji se održava po 20. put, biće otvoren danas u Pekingu uz učešće 2.296 delegata. Samit se održava svakih pet godina i na njemu partijski delegati odlučuju o budućoj politici i podržavaju nove rukovodeće uloge. Kineski stručnjak Einar Tangen rekao je da će glavne teme nacionalnog samita biti kontinuitet i smjena generacija. CPC ima više od 96 članova.
“Kontinuitet, dok se Kina suočava s ekonomskim i političkim vjetrovima, zbog COVID-19, sukoba, inflacije, recesije i sve neprijateljskije geopolitičke situacije. Postoji vrlo malo podrške za promjenu usred turbulentnog cunamija događaja s kojima se suočavaju Kina i svijet”, kazao je Tangen, viši saradnik na pekinškom institutu Taihe.
Kongres se održava u trenutku kada Sjedinjene Države vide Kinu kao svog glavnog rivala i razmišljaju o koracima za likvidaciju ovisnosti o kineskim opskrbnim lancima. Ove dvije nacije drže dvije vodeće svjetske ekonomije i imaju snažne vojske. Također, ovaj kongres dolazi nakon obnovljenih napetosti u Tajvanskom tjesnacu jer je predsjednica Zastupničkog doma Kongresa Sjedinjenih Država Nancy Pelosi stigla na nenajavljeni put do samoupravnog otoka koji je Peking vidio kao najveću provokaciju Zapada.
Izvještaj stranke o ekonomskom, političkom stanju
Osnovana 23. jula 1921. godine, KPK je pod vodstvom Mao Zedonga pobijedila u Kineskom građanskom ratu protiv Kuomintanga (Kineska nacionalistička stranka), a 1949. Mao je proglasio uspostavu Narodne Republike Kine. Ubrzo nakon toga, Kuomintang je migrirao na otok preko Tajvanskog tjesnaca, u južnoj Kini. Dom za 24 miliona ljudi, otok, službeno poznat kao Republika Kina, diljem svijeta identificiran je kao Tajvan i ima nezavisne diplomatske odnose s 14 država.
Peking otok pod vlastitom upravom smatra svojim i nije isključio opciju upotrebe sile za njegovo ujedinjenje s kopnom, s jednom nacijom, dva sistema. Tangen je rekao da je primarni cilj Pekinga “postići pravu ravnotežu vlade i tržišta koja održava političku stabilnost uz poticanje inovacija i promjena”.
“Gledajući unazad u posljednjih deset godina, uspjeh Kine bila je njezina sposobnost planiranja, provedbe i prilagodbe svojih ekonomskih i političkih pristupa suočenih s prirodnim i umjetnim preprekama”, rekao je Tangen, ističući kineski procvat domaće potrošnje, kao i porast izvoza.
Rekao je da će izvještaj o radu CPC-a koje će biti predstavljen tokom nacionalnog kongresa “biti važan pokazatelj kako stranka gleda na trenutnu ekonomsku i političku situaciju i koje prioritete namjerava slijediti.”
Izvještaj stranke odobren je na 7. plenarnoj sjednici Centralnog komiteta KPK predvođen Si Jinpingom prošle srijede, koja je trajala četiri dana i kojoj je prisustvovalo 199 redovnih članova i 159 zamjenika. Centralni komitet je također odobrio amandman na Ustav CPC i uspostavio “osnovnu poziciju” i “vodeću ulogu” za Sija. Nisu dostupni dodatni detalji o amandmanu.
“Imajte na umu da su kineske politike glacijalne, a ne vulkanske, pa je vjerojatnije da se radi o nijansama nego o promjenama smjera”, rekao je Tangen.
Fokus na kadrovska pitanja
Si je usmjerio Kinu da postane druga po veličini svjetska ekonomija, zemlja je postigla gotovo jednaku vojnu snagu otkako je on na čelu od 2012. kao sedmi predsjednik najveće naseljene nacije svijeta. Također je na poziciji generalnog sekretara Centralnog komiteta i predsjedavajući je Centralnog vojnog komiteta Kine.
Priznajući da će “većina fokusa biti na kadrovskim pitanjima” tokom Kongresa, Tangen je rekao:
“Promjena generacija također će biti prioritet, budući da dugoročni planovi Pekinga zahtijevaju pripremu novih generacija vodstva”.