Predsjednik Izraela Isak Hercog započeće danas konsultacije sa svim partijama koje će biti u novom parlamentu (Knesetu). Konsultacije će se održati u predsjedničkoj rezidenciji u Jerusalimu i prenosiće se uživo pošto je Centralna izborna komisija jutros saopštila da su odobreni rezultati glasanja, čime je izborni period konačno završen.
Komisija se zahvalila izraelskoj javnosti što je “izašla da glasa peti put za samo četiri godine” i izrazila povjerenje u nju, izraelsku demokratiju, izborni proces i državu Izrael. Svaka partija predlaže predsjedniku jednog partijskog lidera za koga smatra da bi trebalo da predvodi novu vladu.
Vjersko desničarski blok lidera opozicionog Likuda Benjamina Netanjahua, u kome su dvije vjerske stranke, Šas i Ujedinjena Tora judaizam i savez ultradesnih partija Vjerski cionizam, osvojio je 64 poslanička mandata na prošlonedjeljnim izborima. To je dovoljno za većinu u Knesetu sa 120 poslanika i očekuje se da će Netanjahu formirati novu vladu.
Vjerski cionizam na izborima održanim 2. novembra je osvojio 14 poslaničkih mandata i biće treći po snazi u parlamentu. Članovi tog saveza poznati su po svojoj antiarapskoj politici i zapaljivim pozivima na aneksiju okupirane Zapadne obale. Neke vođe partija lijevog centra u sadašnjoj prelaznoj vladi, uključujući liderku Laburističke stranke Meirav Mihaeli, predložiće, kako se očekuje dosadašnjeg premijera Jaira Lapida za mandatara.
Vođa Nacionalne unije, sada ministar odbrane Beni Ganc i lider nacionalističke stranke Izrael Bejtenu, ministar finansija Avigdor Liberman, će se uzdržati i neće preporučiti nijednog kandidata za premijera, najavljuju izraelski mediji. Dvije arapske stranke takođe neće podržati nijednog kandidata, kako se nagovještava. Očekuje se da će nova vlada biti najdesnija u istoriji Izraela. Izbori ponovo dovode na vlast Netanjahua koji je bio najduže na funkciji premijera u istoriji Izraela, uzastopno 12 godina i ukupno 15.
U dosadašnjim pregovorima o koaliciji stranke ultraortodoksnih Jevreja i jedan od lidera saveza vjerskog cionizma Becalel Smotrič su, između ostalog, zahtijevali promjene u izraelskom zakonu o povratku koji daje pravo na imigraciju svakom ko ima jevrejsko porijeklo. Vjerske partije žele da se poništi odluka koja omogućuje samo onima s najmanje jednom bakom ili dedom Jevrejinom da dobiju izraelsko državljanstvo. To bi i moglo izazvati gnjev jevrejske zajednice SAD i u zajednicima u zemljama bivšeg Sovjetskog saveza.
Neki mogući članovi koalicije zahtijevaju da se omogući Knesetu da usvoji zakone iako ih je Vrhovni sud odbacio. Netanjahu je svjestan potencijalnih reakcija na takve poteze i navodno neće o njima da diskutuje dok se vlada ne obrazuje, a onda će naći načina da ih izbaci iz plana, smatraju izraelski komentatori.