Crvena krvna zrnca iz laboratorije već se daju pacijentima kao zamjena za pravu krv. Kako navodi njemačka novinska agencija DPA, naučnici smatraju da bi proizvedene (laboratorijske) krvne ćelije, ako se pokažu sigurnim i efikasnim, mogle unijeti revoluciju u liječenje osoba sa krvnim poremećajima, kao što je anemija srpastih ćelija i osoba koje imaju rijetke krvne grupe.
Visoko podudarnu krv za transfuziju za ljude s takvim poremećajima nije uvijek lako pronaći. Ashley Toye, profesorica biologije na Univerzitetu u Bristolu i direktorica Jedinice za krv i transplantaciju, smatra da je u pitanju “odskočna daska” za potpunu proizvodnju krvi iz matičnih ćelija. Do sada su dvije osobe dobile transfuziju crvenih krvnih zrnaca proizvedenih u laboratoriji. Pacijenti su pomno praćeni i nisu prijavljene neželjene nuspojave.
Količina laboratorijski proizvedenih ćelija koje se daju u transfuziji – varira, ali iznosi oko pet do deset mililitara, što je, otprilike, jedna do dvije kašike. Proizvedene krvne ćelije stvorene su iz matičnih ćelija donatora, a zatim date u transfuziji dobrovoljcima u nasumičnom kontrolisanom kliničkom ispitivanju. Pošto su sve krvne ćelije proizvedene u laboratoriji svježe, naučnici očekuju da će imati bolji učinak od transfuzije standardnih doniranih crvenih krvnih ćelija, koje su starije.
Ako laboratorijski proizvedene ćelije budu trajale duže od običnih, pacijeniti, možda, neće morati tako često na transfuzije. Kako je najavljeno, u sklopu testiranja, najmanje deset osoba primiće dvije mini transfuzije u razmaku od najmanje četiri mjeseca. Naučnici objašnjavaju da su potrebna dalja ispitivanja prije široke kliničke upotrebe.
Ipak, ovo istraživanje znači veliki korak u korištenju laboratorijski proizvedenih crvenih krvnih ćelija za poboljšanje liječenja pacijenata sa rijetkim krvnim grupama ili ljudi sa složenim potrebama za transfuzijom.