Razbijenu praznu vitrinu, u kojoj je do tada stajalo više od dvije tisuća godina staro zlatno blago u vrijednosti od nekoliko milijuna eura, otkrili su zaposlenici Keltsko-rimskog muzeja u bavarskom gradu Manchingu, kada su u utorak ujutro došli na posao.
„Bila je to klasična provala, kao u lošem filmu”, rekao je glasnogovornik bavarske kriminalističke policije LKA. Ukradeno je svo zlato – 483 keltskih zlatnika ukupne težine oko četiri kilograma.
Prema informacijama policije, tek se treba utvrditi klasična vrijednost zlata prema dnevnom tečaju. No kolekcionarska vrijednost je nekoliko milijuna eura. Policija pretpostavlja da će počinitelji pokušati prodati zlatnike na ilegalnom tržištu umjetnina ili će ih „u najgorem slučaju taliti”.
Prekinute veze u vrijeme pljačke
Još uvijek nije jasno postoji li veza između ove pljačke zlata i diverzantskog napada na tehničku prostoriju Telekoma u Manchingu. Vlasti su brzo primijetile da su u vrijeme pljačke bile prekinute telefonske i internetske veze. Gradonačelnik Herbert Nerb je za list Süddeutsche Zeitung rekao:
„Muzej je zapravo lokacija visoke sigurnosti. Ali sve veze s policijom su bile prekinute.”
Provalnici su nešto poslije ponoći u prostoriji Telekoma prekinuli nekoliko optičkih kablova, što je dovelo do prekida telefonskih i internetskih veza kod 13.000 Telekomovih korisnika u regiji – a time i alarmne veze muzeja s policijom. Vrlo je moguće da iza obje provale stoje isti počinitelji. Bavarska kriminalistička policija još nije komentirala ovu pretpostavku.
Najveće otkriće keltskog zlata u 20. vijeku
Prema Keltsko-rimskom muzeju, ovo ukradeno blago je najveće otkriće keltskog zlata u 20. stoljeću. Datira otprilike iz prvog vijeka prije nove ere i otkriveno je tokom iskopavanja na području Manchinga u ljeto 1999. godine. Blago je izloženo u muzeju od 2006. i bilo je glavna atrakcija. Takozvani Oppidum u Manchingu je nekadašnje keltsko naselje. Na tom području arheolozi još uvijek vrše iskopavanja. Bavarski zavod za očuvanje spomenika ubraja to naselje među najvažnije arheološke spomenike sjeverno od Alpa.
„Gubitak keltskog blaga je katastrofa, zlatnici su nezamjenljivi kao svjedočanstvo naše povijesti”, rekao je bavarski ministar znanosti i umjetnosti Markus Blume (CSU). Kulturna šteta je ogromna.
„Onaj tko je počinio ovo djelo oskrnavio je našu povijest i pritom pokazao nevjerojatnu kriminalnu energiju“.
Blume je rekao da se mora učiniti sve kako bi se razjasnila pozadina ove pljačke i uhvatili kriminalci.
Najnovija u nizu velikih pljački muzeja
Ova pljačka je posljednja u nizu velikih pljački muzeja u Njemačkoj. Iz muzeja Zeleni svod u nekadašnjoj kraljevskoj palači u Dresdenu 2019. je ukradeno neprocjenjivo blago. Tržišna vrijednost opljačkanih predmeta – najmanje 113,8 milijuna eura. U ožujku 2017. iz berlinskog muzeja Bode ukraden je 100 kilograma težak zlatnik „Big Maple Leaf”. Dva člana jednog arapskog klana osuđeni su na višegodišnje zatvorske kazne zbog toga. No zlatnik nikada nije pronađen.
(Deutsche Welle)