Inicijativa građanki/na Mostar organizirala je okrugli stol na temu “Žene u društvenom aktivizmu sa akcentom na žene u vjerskim organizacijama i poveznica sa NVO”.
Učesnice okruglog stola su dugogodišnje aktivistice: Aldijana Trbonja Tule, Marija Zelenika, Elvedina Kazazić, Tijana Bašić. Moderatorica okruglog stola: Alma Pelo Zagorčić. Cilj okruglog stola je promocije ženskog aktivizma i položaja žena u udruženjima i organizacijama. Inicijativa građanki/na Mostara organizirala je okrugli stol kako bi se istakao značaj aktivnog učešća žena u nevladinim organizacijama, uduženjima građana, vjerskim zajednicama. Kako je na okruglom stolu istaknuto, žene su svjesne svoje uloge u razvoju društva bilo kroz vjerske zajednice ili nevladine organizacije i upravo ženski aktivizma je pokretač promjena u društvu. Zaključak okruglog stola je da su žene pokretači mnogih promjena u društvu, ali da je njihova uloga još uvijek nedovoljno primjećena.
„Žene su svjesne svoje uloge u društvu i znaju da je bogatstvo različitosti naša prednost. Svjesni naše prednosti, mi, žene, učimo jedna od druge i to je ključ našeg uspjeha. U danima aktivizma želimo da upoznamo javnost o ženama iz Mostara. Želimo da se glas žena čuje jer žene iz različitih organizacija, bilo vjerskih, NVO, političkih, humanitarnih i sličnih imaju šta da kažu o svom radu i angažmanu za bolje društvo našeg grada,” rekla je Ifeta Ćesir Škoro – direktorica Inicijative građanki/na Mostara.
O održanom Okruglom stolu i položaju žena u NVO Marija Zelenika je rekla :
„Polazeći od točke da govorim kao vjernica rimokatoličke vjere a ne kao analitičarka, govoriti o ulogama žena u vjerskim zajednicama je obiman spektar. Postoji određeni broj žena koje su svoj život posvetile Crkvi kroz svoja zvanja te i onaj broj koji laički, uz puno ljubavi potpomaže radu Crkve u svojoj sredini a i šire. Uloga žene u Crkvi jeste prije svega i isključivo vođena vjerom i talentima za određenu oblast djelovanja! O tome je veoma važno govoriti jer je njihov rad često neprimjećen “od ovoga svijeta” a one su u stvari, oni fini kotačići koji pokreću mehanizam Crkve da djeluje i radi dobro. O ulozi žena u ženskim udruženjima i organizacijama vazno je kazati da se one udruzuju da bi kroz taj rad postale, na neki način, korektiv društva u kojem žive.“
O istoj temi su rekle Alma Pelo Zagorčić i Aldijana Trbonja Tule.
„ Danas imam jedan broj žena koje su društveno aktivne, ali taj aktivizma nije dovoljno vidljiv. Društveni aktivizam žena u BIH je različiti i kreće se od konzervativnih do naprednih ideja. Međutim, ono što bih ja istakla kao nedostatak u našem društvenom aktivizmu jeste društveni aktivizam žena radnica,” rekla je Alma Pelo Zagorčić.
Aldijana Trbonja Tule :
„Ženske nevladine organizacije i aktivistkinje u Bosni i Hercegovini od početka devesetih do danas su dale snažan podsticaj razvoju ženskog aktivizma, ali i cjelokupnog društva. Posebno ističem naš doprinos u podršci ženama i djeci žrtvama rata, ženama i djeci žrtvama nasilja u porodici, ženama i djeci žrtvama trgovine ljudima. Pored tih teških i važnih tema dajemo veliki doprinos promociji i učešću žena u javnom i političkom životu, demokratizaciji društva a možda je najvažniji svakodnevni istrajni rad u mirovnom aktivnizmu. Biti dio bosanskohercegovačkog ženskog pokreta je važan dio mog identiteta i sa radošću ga ističem.“
Okrugli stol o ženskom aktivizmu je podržao State Department.