Vlada Venezuele i njezina oporba složile su se stvoriti fond kojim bi upravljali Ujedinjeni narodi za financiranje zdravstvenih, prehrambenih i obrazovnih programa za siromašne, prenosi Euronews. SAD je odgovorio ublažavanjem nekih sankcija na naftu u zemlji u nastojanju da potakne nedavno ponovno započete pregovore između strana. Sredstva Venezuele, koja se drže u međunarodnom financijskom sustavu, bit će usmjerena u novi fond, ali nijedna strana nije rekla jesu li američke ili europske vlade pristale dopustiti da se zamrznuta sredstva usmjere u novi mehanizam. Široke uvjete sporazuma za socijalni fond najavio je šef skupine norveških diplomata koji su vodili pregovore između vlade Venezuele i proameričke oporbe.
Humanitarna kriza
“U skladu s normama i procedurama UN-a, cilj fonda bio bi podržati provedbu mjera socijalne zaštite za venezuelanski narod”, rekao je Dag Nylander, glavni norveški posrednik.
“Strane su identificirale resurse koji pripadaju venezuelanskoj državi i koji su zamrznuti zbog sankcija u međunarodnom financijskom sustavu, Sada će tim sredstvima biti moguće postepeno pristupiti uz ovlaštenja i odobrenja” tvrdi posrednik.
Oko 7 milijuna ljudi napustilo je Venezuelu usred složene političke i humanitarne krize. Tri četvrtine onih koji ostanu u zemlji živi s manje od 1.82 eura dnevno. Očekuje se da će oko 3 milijarde eura biti postepeno usmjereno u fond. Sporazum postignut u subotu u Mexico Cityju označio je pomak nakon 15 mjeseci zastoja u pregovorima između vlade Nicolasa Madura i njegove opozicije. Međunarodni napori za rješavanje venezuelanske krize porasli su nakon rata u Ukrajini. Djelomično i za potrage za novim izvorima fosilnog goriva kojima je Venezuela bogata. Američka vlada sada će dopustiti naftnom divu Chevron da crpi venezuelansku naftu. Venezuela posjeduje najveće svjetske rezerve nafte.