Iran – SAD 0:1 (0:1)
0:1 Pulišić (38)
Iran: Beiranvand – Rezaeian, M. Hosseini 🟨, Pouraliganji, Mohammadi (od 45+2. Karimi) – Noorollahi, Ezatolahi, Hajsafi (od 72. Jalali 🟨) – Gholizadeh (od 77. Ansarifard), Azmoun (od 46. Ghoddo), Taremi
SAD: Turner – Dest (od 82. Moore), Carter-Vickers, Ream, Robinson – McKennie, Adams 🟨, Musah – Weah (od 82. Zimmerman), Sargent, Pulišić (od 46. Aaronon)
Nogometaši Sjedinjenih Američkih Država izborili su plasman u osminu finala Svjetskog nogometnog prvenstva u Kataru. Pogotkom Christiana Pulišića ostvarili su minimalnu pobjedu protiv Irana te su tako peti put prošli skupinu u svom osmom nastupu na svjetskoj smotri.
Utakmica je u najavi imala snažnu geopolitičku notu, ali je na terenu sve prošlo u sportskoj i korektnoj borbi. Iran ni u svom šestom nastupu na Mundijalu nije uspio proći skupinu. Možda bi se s Draganom Skočićem na ovom turniru predstavili u boljem izdanju, hrvatski stručnjak ih je u velikom stilu odveo na SP, ali se njegov nasljednik Carlos Queiroz se baš i nije iskazao.
U 38. minut SAD je konkretizirao premoć i poveo golom “naše gore lista” Christiana Pulišića, čiji je djed Mate Pulišić porijeklom s otoka Oliba. McKennie je lijepom dijagonalom pronašao Desta koji je s desne strane glavom proslijedio loptu u sredinu, a Pulišić je iz blizine zakucao loptu u mrežu.
________________________
Wales – Engleska 0:3 (0:0)
0:1 Rashford (50), 0:2 Foden (51), 0:3 Rashford (68)
Wales: Ward – N. Williams (od 36. Robert), Mepham, Rodon, B. Davies (od 59. Morrell) – Ramsey 🟨, Ampadu, Allen – Bale (od 46. Johnon), Moore, James 🟨
Engleska: Pickford – Walker (od 57. Alexander-Arnold), Stones, Maguire, Shaw (od 65. Trippier) – Henderson, Rice (od 57. Phillip), Bellingham – Foden, Kane (od 57. Wilson), Rashford (od 76. Grealish)
U otočki derbi obje reprezentacije ušle su s jasnim ciljem, tražili su pobjedu. Engleskoj je ona bila nužna kako bi osigurala prvo mjesto u skupini i tako izbjegla ogled protiv Nizozemske, dok su Velšani trebali trijumf za ostanak u igri. Oni pak nisu ovisili o sebi, uz njihovu pobjedu trebao im je remi na dvoboju Irana i SAD-a ili pobjeda od četiri pogotka razlike protiv Tri lava što bi bilo istinsko čudo s obzirom na to što je Wales prikazao na ovom Svjetskom prvenstvu.
Southgate je krenuo s četiri nova igrača u odnosu na remi sa SAD-om, umjesto, Mounta, Sake, Sterlinga i Trippiera ušli su Henderson, Foden, Rashford te oporavljeni Walker, dok je Page osim prinudne promjene na vratima, naime Hennessey je pocrvenio protiv Irana, pa je na gol stao Ward. Osim njega u momčad su upali Allen i James umjesto Robertsa i Wilsona.
Englezi krenuli ofenzivnije, ali ne i konrektnije sve do 10. minute kada je na centru pogriješio Allen, lopta je stigla do Kanea koji je filigranski proigrao Rashforda. Napadač Man. Uniteda izašao je sam pred Warda koji ga je pročitao i ostalo je 0:0. Do kraja prvog dijela nismo vidjeli previše, tek nekoliko pokušaja Engleza te udarac Allena na suprotnoj strani.
Sve su to Southgateovi igrači nadoknadali u nastavku kada su bili raspucani i precizni. U 50. minuti mrežu Velšana načeo je Rashford i to iz daleko teže situcije nego one opisane u 10. minuti. Pogodio je iz slobodnog udarca s 22 metra, pucao je oštro pored živog zida, Ward je mogao i morao bolje reagirati. Šezdesetak sekundi kasnije sve je bilo gotovo, Davies je izgubio loptu na lijevom boku, Kane je sjajno ubacio kroz peterac na drugu vratnicu, a Foden je samo morao pogoditi praznu mrežu.
Bio je to znak za promjene, Southgate koji je prigodu dao Arnoldu, Wilsonu i još jednom oporavljeniku Philippsu. U 68. minuti Rashford je još pogodio za visokih 3:0, bio je to ujedno 100. pogodak Engleza na Svjetskim prvenstvima.
Do kraja su Englezi bili bliži četvrtom pogotku, nego Velšani počasnom, a ovim trijumfom Tri lava su izborili dvoboj protiv Senegala sljedeće nedjelje.