Američka ministrica energetike Jennifer Granholm objavila je u utorak “ogroman znanstveni napredak” u desetljećima dugom nastojanju da se razvije neograničena čista fuzijska energija, prenosi Anadolu.
Istraživači su napravili pomak u potrazi za otključavanjem “gotovo neograničenog, sigurnog, čistog” izvora energije: dobili su više energije iz reakcije nuklearne fuzije nego što su uložili. Nuklearna fuzija uključuje spajanje lakih elemenata kao što je vodik kako bi se formirali teži elementi, oslobađajući ogroman nalet energije u procesu. Pristup, koji dovodi do topline i svjetlosti sunca i drugih zvijezda, hvaljen je kao veliki potencijal kao održivi izvor energije s niskim udjelom ugljika. Međutim, od početka istraživanja nuklearne fuzije 1950-ih, istraživači nisu mogli dokazati pozitivan energetski dobitak, stanje poznato kao paljenje. Tako je, izgleda, bilo do sada.
“Jednostavno rečeno, ovo je jedan od najimpresivnijih znanstvenih pothvata 21. stoljeća”, rekla je u Nacionalnom laboratoriju Lawrence Livermore, jednom od mnogih mjesta u svijetu gdje istraživači pokušavaju razviti mogućnost iskorištavanja energije iz nuklearne fuzije, prenosi Anadolu.
“Ovo je prvi put da je to učinjeno u laboratoriju bilo gdje u svijetu”, rekla je, dodajući da istraživači rade na tehnologiji više od 60 godina.
“Paljenje nam omogućuje da repliciramo, po prvi put, određene uvjete koji se nalaze samo u zvijezdama i suncu.”
Granholm je naglasila da ovo otkriće jača nacionalnu sigurnost SAD-a i da je “jedan značajan korak bliže mogućnosti da fuzijska energija bez emisija ugljika pokreće naše društvo”. Rekla je da se fuzijska energija može koristiti za proizvodnju čiste električne energije za transportna goriva za pogon teške industrije i mnogo više u ekonomiji čiste energije. Ministrica je poručila da su ulaganja privatnog sektora i istraživanja fuzije već u procvatu, dosegnuvši 3 milijarde dolara samo prošle godine i dodala da ispunjava cilj predsjednika Joea Bidena da postigne komercijalnu fuziju u roku od deset godina. Granholm je naglasila da je Odjel za energetiku u rujnu uložio 50 milijuna dolara za početak radova na dizajnu pilot postrojenja za fuziju.
Fuzija, koja se događa kada se dvije jezgre spoje u novu jezgru, nudi potencijalni dugoročni izvor energije koji koristi široko dostupne zalihe goriva i ne proizvodi stakleničke plinove ili dugotrajni radioaktivni otpad, prema Ministarstvu energetike. Stvaranje uvjeta za fuziju na Zemlji uključuje stvaranje i održavanje plazme – vrućih plinova u kojima se elektroni oslobađaju iz atomskih jezgri, dodaje se.