Dvostruki oskarovac Kevin Spacey kao Franjo Tuđman. Nedavni tekst “New York Timesa” ponovno je otvorio priču o dokumentarno-igranom filmu režisera Jakova Sedlara o prvom hrvatskom predsjedniku. Uloga Franje Tuđmana povjerena je američkom glumcu, posljednjih godina suočenom s optužbama za seksualno zlostavljanje, što je i bio razlog zbog kog je, između ostalog, ostao i bez uloge u Netflix-ovoj seriji “House of Cards” (“Kula od karata”).
Film je premijerno prikazan u svibnju prošle godine u Zagrebu i u obližnjem Dugom Selu, ali će u komercijalnu distribuciju po Hrvatskoj i šire tek krajem veljače ove godine.
“Radi se o tipičnom proizvodu režisera Jakova Sedlara, poznatog po hiperprodukciji filmova”, kaže novinar portala index.hr Gordan Duhaček, koji je imao prilike pogledati film pod naslovom “Bilo jednom u Hrvatskoj”, za Radio Slobodna Europa (RSE).
Film je napravljen bez pomoći iz državnih fondova i financiran je donacijama.
“On (Sedlar) ima skupinu financijera iz dijaspore koji vjeruju da je to što on snima vrijedno i zanimljivo, iako se svi drugi slažu da nije. Na taj način on zapravo namiče sredstva za svoje filmove”, kaže Duhaček.
Spacey kao Tuđman
U 90-minutnom dokumentarnom filmu na engleskom jeziku, Sedlar, kao što čini i u svojim ranijim projektima, kombinira dokumentarne snimke sa isječcima iz svojih ranijih filmova, a jedina novost je pojavljivanje Kevina Spaceyja u nekoliko kadrova, opisuje Duhaček.
“Čini se da se Spacey tu relativno dobro pripremio i da je naučio taj tekst, i zapravo u njegovoj izvedbi na engleskom i najgori Tuđmanovi govori – a doista su i neki grozni, poput onog u Kninu nakon ‘Oluje’ 1995. kada se rasistički naslađivao nad odlaskom Srba – zvuče malo bolje nego što su zvučali u Tuđmanovom originalu. To je taj neki paradoks situacije”, prenosi Duhaček svoje dojmove nakon gledanja filma.
Govoreći o Spaceyjevom motivu da se pojavi u filmu o Tuđmanu, Duhaček je podsjetio da je on o Hollywoodu osramoćen.
“Pretpostavljam da mu je iz očaja bilo zanimljivo ili prihvatljivo da se pojavi u Sedlarovom filmu koji – da se razumijemo – u međunarodnim filmskim okvirima nema nikakvo značenje”, dodaje Duhaček.
Autor članka u New York Timesu, Andrew Higgins, citira Sedlara koji kaže kako u Hrvatskoj mnoge, a pogotovo mlađe generacije, nije više briga za Tuđmana, ali da će angažiranje Spaceyja da glumi Tuđmana zasigurno pomoći da se razbije stav o Tuđmanu koji ide od indiferentnosti do žestokog neprijateljstva.
Duhaček podsjeća na ocjenu o Tuđmanu kao “izrazito antipatičnom i malignom političaru” koju je u knjizi “Postwar” o Europi nakon 1945. dao engleski povjesničar Tony Judt.
“To je otprilike ono što o Franji Tuđmanu pročitaju svi studenti povijesti na svijetu koji se imalo bave Europom nakon Drugog svjetskog rata. Tako da mu sigurno treba ‘lakirovka’ u međunarodnim krugovima, ali uzeti Kevina Spaceyja da bude taj koji će Tuđmanu dati pozlatu koju nema u međunarodnoj javnosti jednostavno je smiješno i apsurdno. To je samo dodatna kontroverza na već kontroverznog Tuđmana”, zaključuje Duhaček.
Između ostalog, “New York Times” konstatuje da Tuđmana obožavatelji smatraju “balkanskim Georgeom Washingtonom, dok su ga suparnici držali za etnonacionalističkog fanatika”.
(Radio Slobodna Evropa)