U Republici Srpskoj na godišnjem nivou je oko 6.000 novooboljelih od karcinoma. Nažalost, taj broj je u konstantnom porastu i zato su od neprocjenjivog značaja prevencija i redovni odlasci na preglede. Upravo zato su udruženja koja okupljaju oboljele od malignih bolesti i ljekari s Univerzitetskog kliničkog centra RS-a današnjim okupljanjem na Trgu Krajine u Banja Luci željeli utjecati na svijest svih nas.
Prevencija i redovan odlazak na kontrolne preglede najbitniji su kod ranog otkrivanja karcinoma, a kada se bolest na vrijeme otkrije, veće su šanse za izlječenje. Oboljeli od raka pluća kažu da je među njima najviše pušača i da je to jedan od najčešćih uzroka ove bolesti. Smatraju i da bi trebali imati bolje uslove za liječenje.
„Čitavo okruženje ima jako dobre uslove, pa smo i mi shvatili da se treba organizovati u neko udruženje i da ova vrsta bolesti dobije odgovarajuću podršku, jer je preživljavanje danas znatno dužе nego što je bilo prije 10 godina“, istakla je za FTV Ana Kornak Stjepanović, članica Udruženja oboljelih od raka pluća Diši za život.
Bolest ne smije biti tabu tema i o njoj se mora govoriti, da bi se podigla svijest o značaju prevencije, kažu u Udruženju pacijenata oboljelih od melanoma iz RS-a. Upozoravaju i da se suočavaju s nedostatkom terapije.
„Terapije ima, ali nedovoljno, pošto se usljed korone pojavio veliki broj pacijenata koji su se, zbog nemogućnosti preventivnih pregleda, našli u četvrtom stadijumu i kojima je neophodna ta inovativna terapija“, kaže za FTV Jasminka Sredojević, predsjednica Udruženja oboljelih od melanoma RS-a.
Kod muškaraca je najzastupljeniji karcinom pluća, a kod žena dojke. Ljekari tvrde da u zdravstvenim ustanovama u RS-u ulažu napore da bi pacijenti imali dobre uslove liječenja.
„Kada je prije deset godina neko pričao da će karcinom pluća živjeti pet, sedam ili deset godina, mislio sam da je to nemoguća misija. Kad sam bio student, učili smo da karcinom pluća živi od dva do tri mjeseca. Među nama su ljudi koji žive i deset godina. Sama ta činjenica daje nam snagu, volju i elan da promjenimo način razmišljanja o malignim bolestima“, naglašava za FTV pulmolog prof. dr. Mirko Stanetić.
Zabrinjava činjenica da je u RS-u u porastu broj oboljelih od malignih bolesti i na godišnjem nivou je oko 6.000 novooboljelih. Bolest ne bira, pa je među njima sve više i mladih.