Brazil je popustio pod pritiskom SAD-a i odbio zahtjev Irana da dva njegova ratna broda pristanu u Rio de Janeiru, rekli su izvori za Reuters, što se događalo u trenutku kada je brazilski predsjednik pripremao sastanak s američkim čelnikom Bidenom, koji će se naposljetku dogoditi danas.
Odluka Brazila predstavlja gestu u smjeru jačanja veza s Bidenovom administracijom, nakon što su se američko-brazilski odnosi pogoršali dok je na čelu Brazila bio desničar Jair Bolsonaro. Ovaj potez je uslijedio unatoč tome što je nedavno izabrani brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva dugogodišnji protivnik američkih sankcija Teheranu, odnosno zagovornik neutralne vanjske politike.
Prema objavi u službenom vladinom glasniku, Brazil je 13. siječnja dao dopuštenje brodovima IRIS Makran i IRIS Dena da pristanu u luci u Riju od 23. do 30. siječnja. No, taj je termin otkazan, a brodovi sada imaju dopuštenje za pristajanje između 26. veljače i 3. ožujka, priopćilo je brazilsko ministarstvo vanjskih poslova.
Američki dužnosnik koji je izravno upoznat sa situacijom rekao je da je mogućnost da iranski ratni brodovi budu usidreni u Riju uoči Lulinog sastanka u petak u Washingtonu s američkim predsjednikom Joeom Bidenom “bila nešto neugodno što se htjelo izbjeći”.
“Bilo je mnogo razgovora iza kulisa o tome na mnogo različitih razina”, rekao je neimovani dužnosnik za Reuters, ocijenivši da je dobra vijest da se datumi više neće poklapati.
Brazilski anonimni vojni izvor potvrdio je da je savezna vlada, preko ministarstva vanjskih poslova, pomaknula datume i blokirala pristajanje iranskih brodova. No, glasnogovornik brazilskog ministarstva vanjskih poslova rekao je da je “pogrešna pretpostavka” reći da je Washington vršio pritisak na Brazil.
“Brodovi koji nisu stigli između 23. i 30. siječnja nisu imali nikakve veze s nama, a onda je to pomaknuto na razdoblje od 26. veljače do 3. ožujka. To nema veze sa SAD-om”, izjavio je glasnogovornik.
Luli je tijekom njegovog prethodnog predsjedničkog mandata diplomacija s Iranom predstavljala jedan od naglasaka u naporima da ojača međunarodni položaj Brazila. Godine 2010. pokušao je posredovati u nuklearnom sporazumu između Irana i SAD-a, putujući u Teheran kako bi se sastao s tadašnjim predsjednikom Mahmudom Ahmadinedžadom. Lula se protivi američkim sankcijama Iranu, a odbio je i izabrati stranu u rusko-ukrajinskom ratu, rekavši da je Brazil neutralan i želi dijalog kako bi se postigao mir.