Mostar će postati prvi grad u Bosni i Hercegovini koji će imati svoju solarnu elektranu koja će proizvoditi struju za potrebe grada. Ista će se graditi na mjestu Polog i trebala bi biti snage 60 MW. Grad je prošle godine realizovao i Javni poziv za subvencioniranje ugradnje solarnog sistema za vlastite potrebe na objekte individualnog stanovanja na području grada, zbog čega se Mostar sada stavlja u sami vrh solarnog potencijala BiH.
Grad Mostar već je izradio projekat sunčane elektrane „MO SOLAR 1-12“ , koji je u procesu ishodovanja potrebnih dozvola, a nakon toga se očekuje i početak gradnje koji je najavljen za jesen ove godine. Grad na Neretvi ima povoljan geografski položaj i klimatske karakteristike sa više od 2.300 sunčanih sati.
“Grad Mostar je generalno veliki potrošač električne energije. Primjera radi samo za javnu rasvjetu ide skoro 3 miliona maraka godišnje. Mi ćemo i dalje biti kupac EP, i jedne i druge – ovisno o kojem dijelu grada pričamo. Međutim, ovaj projekat je planiran ne za osobnu potrošnju već bismo mi išli u mrežu, odnosno sustav”, istakao je za FTV gradonačelnik Mostara Mario Kordić.
Dalje pojašnjava kako grad ne pravi elektranu koju će se koristiti za napajanje javne rasvjete jer Mostar u posjedu ima veliki broj javnih objekata. Paralelno s ovim projektom provodi se još jedan.
“Sa obje EP i USAID-om smo već pokrenuli proceduru i izgradnje mikro postrojenja na takvim objektima sa jednom vrlo konkretnom idejom dok se zakon na federalnoj razini ne izmijeni mi bismo bili korisnici sami te energije i time bi smanjili potrošnjiu električne energije u tim objektima”, navodi Kordić.
Javni poziv koji je uputio Grad daje mogućnost građanima da električnu energiju koju proizvode koriste samo za vlastite potrebe. Prodaja viška nije moguća zbog Federalnog zakona o korištenju obnovljivih izvora energije koji ne ide u korist malim proizvođačima. Njegovom izmjenom porastao bi i interes kod građana za izgradnjom solarnih panela na krovovima svojih kuća.
“Ako vi proizvodite struju i jedan dio koristite za svoje potrebe, a jedan dio distribuirate u mrežu EPBiH, potrebne su vam 24 dozvole. Ja sam pokušao pa 18 mjeseci – nisam uspio da to realizujem”, kaže za FTV Mirad Ćupina.
Stručnjaci iz oblasti obnovljivih izvora energije mišljenja su da bi fokus nadležnih trebao biti na poticanju izgradnje solarnih panela upravo na objektima individualnog stanovanja.
“Prvenstveno bi trebalo po mom osobnom sudu ići na solarna postrojenja na krovovima jer tu bi se pomoglo i građanima. Kroz neka kreditna sredstva koje bi to država, općina, grad ili kanton omogućili tim građanima da to povoljnije izgrade”, smatra Miroslav Nikolić, voditelj razvoja obnovljivih izvora energije u EP HZHB.
Osim Mostara, potencijal Sunčeve energije koristi i Stolac. U vremenu energetske krize sve više država okreće se proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora, a Hercegovačko-neretvanski kanton ima velike potencijalne resurse koje polako počinje da koristi.