Zemlje Europske unije “na dobrom su putu” da usvoje nove sankcije protiv Moskve na vrijeme za 24. veljače, godinu dana od ruske invazije na Ukrajinu, prema diplomatima u Bruxellesu, piše Reuters.
Govorili su pod uvjetom anonimnosti zbog povjerljive prirode razgovora predstavnika 27 zemalja članica EU-a o predloženim novim sankcijama koje se procjenjuju na oko 11 milijardi eura trgovinskih tokova.
“Paket bi trebao biti zaključen na vrijeme za 24. veljače, na dobrom je putu, nema većih problema”, rekao je jedan diplomat EU-a upoznat s raspravama.
Drugi je rekao da su razgovori bili “sveukupno relativno pozitivni” s nekim tehničkim pitanjima koja će se razjasniti prije novog sastanka veleposlanika, vjerojatno sljedećeg utorka.
“Neke su zemlje članice izrazile zabrinutost u vezi sa zahtjevima za izvješćivanje – kako će to točno funkcionirati i hoće li biti kazni ako se to ne učini i tako dalje, to je uglavnom priznanje da je ovo složen proces.”
EU razmatra dogovor o novim obvezama izvješćivanja za države članice kako bi bolje pratile rusku imovinu u Europi dok traže načine da je iskoriste za financiranje obnove Ukrajine. EU je do sada pronašla oko 33,8 milijardi eura vrijedne imovine ruske središnje banke na svom teritoriju, prema dužnosnicima EU-a, od procijenjenih 300 milijardi dolara zamrznutih izvan Rusije.
Oštre sankcije
Dužnosnici Europske unije tvrde da je deseti paket sankcija o kojem se sada raspravlja osmišljen kako bi otežao financiranje rata i lišio Rusiju dijelova potrebnih za izradu oružja za frontu. Mjere, koje još uvijek zahtijevaju jednoglasno odobrenje svih država EU-a, bile bi usmjerene na još četiri ruske banke, uvoz iz Rusije, uključujući gumu, i izvoz u Rusiju, uključujući teška vozila, između ostalog. Također bi kaznili pojedince povezane s Iranskom revolucionarnom gardom zbog proizvodnje bespilotnih letjelica korištenih protiv Ukrajine i ograničili prodaju satelitskih podataka EU-a Kini.
Ursula von der Leyen je kazala da su sankcije protiv Rusije sve zajedno najoštrije koje je blok ikada uveo. Provedene u suradnji sa Sjedinjenim Američkim Državama i drugim saveznicima u skupini G7 industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta, sankcije tek trebaju natjerati Rusiju, koja je posljednjih tjedana intenzivirala svoje napade u Ukrajini, na promjenu kursa.