Australska svemirska industrija upozorava da Kina pojačava svoj satelitski nadzor. Australsko obrambeno svemirsko zapovjedništvo kaže da radi na planu nabave tehnologije “mekog” uništavanja (soft-kill) neprijateljskih satelita.
James Brown, voditelj trgovačke grupe Udruge svemirske industrije Australije, rekao je danas da Kina ima dobro uhodani i razvijeni sustav za praćenje iz svemira.
“Mislim da ljudi jednostavno ne shvaćaju da nas svaki dan slušaju i nadziru kineski sateliti koji su samo 100 do 200 kilometara iznad naših glava. Kina ih lansira stotine godišnje i bilježimo sve više takvih aktivnosti”, rekao je Brown, prenosi VOA.
Godinu dana staro Australsko obrambeno svemirsko zapovjedništvo radi na takozvanoj soft-kill tehnologiji za uništavanje neprijateljskih satelita bez stvaranja opasnog otpada. Umjesto korištenja projektila, Australija želi razviti vlastitu sposobnost elektroničkog ratovanja za ometanje i onesposobljavanje satelita, ali odgovarajuća tehnologija još nije komercijalno dostupna. Zapovjednica svemirskog zapovjedništva Catherine Roberts je govorila za ABC o mogućnostima elektroničkog ratovanja i prijetnjama australskim satelitima. Rekla je novinarima da postoji potreba za “nedestruktivnim” sposobnostima za odvraćanje napada ili ometanje neprijateljskih satelita.
Roberts kaže da se od osnivanja Australskog obrambenog svemirskog zapovjedništva u ožujku 2022., sveukupni broj svemiru više nego udvostručio i sada ih je oko 8000 u orbiti. Kina je prošle godine lansirala više satelita nego Sjedinjene Države.
U veljači su Sjedinjene Države oborile divovski kineski balon za koji su tvrdile da je špijunirao ključne vojne lokacije diljem Amerike. Peking je, međutim, inzistirao da se radi o meteorološkom balonu koji je skrenuo s kursa. Diplomatski spor je pokrenuo raspravu i međusobne optužbe za nadzor i špijunažu.