Iako čudno zvuči, donacije putem humanitarnih akcija, bilo da su u robi ili novcu, podložne su raznim malverzacijama. Tome u prilog idu i društvene mreže koje olakšavaju ovakvo sticanje koristi, a koje često prolazi bez ikakvih posljedica. No, ljudsku potrebu za pomoć moguće je na ispravan način zadovoljiti uplatama koje omogućavaju praćenje novca od donatora ali i istražnih organa.
U zemlji u kojoj se sve više ljudskih života spašava humanitarnim akcijama ne čudi povećan broj kriminalnih radnji u vezi s tim što potvrđuju i brojne podignute optužnice. No, iz Humanitarnog udruženja Pomozi.ba ističu da su i sami bili žrtve ljudi koji su lažima pokušali ostvariti korist.
„Ono što mi kao udruženje možemo uraditi jeste da budemo posvećeniji kad je u pitanju provjeravanje dokumentacije, stanja na terenu osoba kojima pružamo pomoć, da poštujemo procedure za dobijanje pomoći“, ističe za FTV Maja Arslanagić-Hrbat, glasnogovornica udruženja Pomozi.ba
U Bosni i Hercegovini danas bilo ko može osnovati humanitarno udruženje, ali i pokrenuti apel putem društvenih mreža, što olakšava kriminalne radnje.
„Transparentnost tih organizacija i prikaz koliko je skupljeno sredstava za određene akcije i gdje su otišla ta sredstva utječe na zadobijanje povjerenja građana“, dodaje Arslanagić-Hrbat.
„Kada se određene humanitarne aktivnosti provode na način da se sredstva uplaćuju putem računa, tu je moguće vidjeti tragove novca kojim putem se kreću, koji su iznosi sredstava, što je u postupcima daljeg dokazivanja mnogo lakše dokazati ako se radi o određenim zloupotrebama“, objašnjava Nezir Pivić, profesor na Pravnom fakultetu UNZE.
No, svjesni situacije u državi, građani djeluju empatično i često nesvjesno utječu na razvijanje kriminala.
„Ko je ogrezao u jednu vrstu kriminala da postoji ta tendencija da pređe u neku drugu višu vrstu kriminala koja je puno opasnija za ljude, tako da tu treba imati neku vrstu opreza, ali i dozu opreza prilikom interpretacije“, napominje Anela Hasanagić, profesorica psihologije na IPF UNZE.
Da bi kaznena politika ostvarila svoju svrhu i bili spriječeni novi slučajevi, važno je djelovati društveno odgovorno – prijavljivati nepravilnosti i zahtijevati transparentan prikaz uplaćenih sredstava.