U Njemačkoj je započeo veliki štrajk sindikata Verdi i EVG. Vlakovi, autobusi, zrakoplovi, brodovi – sve stoji. Javni prijevoz u velikom dijelu zemlje je paraliziran na 24 sata.
Tko danas u Njemačkoj može raditi od kuće, uštedjet će si veliku gnjavažu: gotovo sav javni prijevoz je zaustavljen zbog štrajka upozorenja dva njemačka sindikata: Verdi i EVG. Pogođen je međugradski i regionalni željeznički promet, kao i lokalni javni prijevoz u nekoliko saveznih država, te gotovo sve zračne luke.
Dva njemačka sindikata – Verdi, Sindikat zaposlenika u javnim poduzećima, i EVG, Željeznički i prometni sindikat – pozvali su zaposlenike u javnom prijevozu na jednodnevni štrajk upozorenja. EVG predstavlja oko 230.000 zaposlenih, dok je Verdi daleko veći: u njemu je organizirano oko 2,5 milijuna zaposlenih.
I oni su se pozivu odazvali: međunarodni i međugradski željeznički promet je zaustavljen u potpunosti, a otkazana je i velika većina regionalnih vlakova. Jednako tako su u većini njemačkih saveznih pokrajina danas u garažama ostali gradski autobusi, tramvaji i podzemne željeznice.
A najvećim je dijelom obustavljen i zračni promet – iznimka je aerodrom u Berlinu. Prema navodima Udruge zračnih luka ADV, oko 380.000 poslovnih i privatnih putnika danas ne može poletjeti. U zračnoj luci u Münchenu su letovi bili obustavljeni još u nedjelju.
I promet vodenim putovima je ili zaustavljen ili velikim dijelom ograničen. To važi kako za riječne, tako i za morske luke. Ona najveća u Hamburgu je zabranila ulazak velikim brodovima.
U štrajku su i zaposleni zaduženi za održavanje i čišćenje njemačkih autocesta. Isprva se strahovalo da će čak i tuneli morati biti zatvoreni jer se više ne mogu nadzirati, no iz tvrtke za autoceste to su zanijekali i pozvali se na planirane ugovore o pružanju usluga u slučaju izvanrednih situacija.
Štrajk i njegove posljedice
Mada je ovaj štrajk upozorenja najavljen u trajanju od 0 do 24 sata u ponedjeljak, njegove će se posljedice osjećati i tijekom utorka. U međugradskom prometu Deutsche Bahna, na primjer, trebat će neko vrijeme dok se ICE i IC vlakovi vrate na kolodvore na kojima bi trebali biti po voznom redu. Stoga DB upozorava da bi otkazivanja pojedinih linija moglo biti i tijekom cijelog sutrašnjeg dana. A slične su posljedice štrajka moguće tijekom utorka i na aerodromima.
No za sada nisu zabilježene posebno velike prometne gužve izvan uobičajenih granica. Prema navodima policije, većih ograničenja nije bilo. Po svoj prilici su zaposleni koji to mogu ostali raditi od kuće.
Pritisak na poslodavce usred pregovora
Ovaj zajednički štrajk dvaju sindikata je bio dugo unaprijed planiran i najavljen, ali za sada bi sve trebala ostati jednokratna akcija.
Cilj velikog sindikata Verdi je pojačati pritisak na predstavnike poslodavaca u javnom sektoru – a to su savezna vlada, pokrajinske vlade, gradovi i općine – pred početak treće runde pregovora danas (27.3.) u Potsdamu.
No, za sada su sindikati i poslodavci još prilično udaljeni u svojim predstavama: sindikat Verdi traži povećanje plaća za 10,5 posto i trajanje tarifnog ugovora od 12 mjeseci za 2,5 milijuna zaposlenih zbog visoke inflacije, a najmanje povećanje bi trebalo iznositi 500 eura. Poslodavci ne žele to minimalno povećanje, a nude 5 posto više plaće tijekom 27 mjeseci.
Pregovori manjeg sindikata EVG, s oko 230.000 zaposlenih, s predstavnicima Deutsche Bahna i drugih željezničkih poduzeća trebali bi biti održani kasnije, tek krajem travnja. Šef EVG-a Martin Burkert ne isključuje mogućnost štrajkova upozorenja za Uskrs. Ipak, sindikat je nedavno jasno dao do znanja da ima na umu interese putnika za uskrsne blagdane.
Šef Verdija Frank Werneke naglasio je:
„Ovaj jednodnevni štrajk u prometnom sektoru trebao bi poslodavcima još jednom jasno pokazati da zaposlenici odlučno podržavaju naše zahtjeve.”
O tvrdnjama poslodavaca da štrajkovi upozorenja opterećuju pregovore, Werneke kaže da je stvarno opterećenje „enormno povećanje troškova života, prije svega struje, plina i hrane, za zaposlenike u javnim službama, uključujući i one u srednjim dohodovnim skupinama”.
Predsjednica Udruge općinskih poslodavaca Karin Welge sa svoje strane kritizira štrajk.
„Već smo se prošle godine dogovorili da ćemo se okupiti na tri runde pregovora. I zato je iznenađujuća masovnost štrajkova prije početka trećeg kruga pregovora”, rekla je, i dodala kako je ona ipak optimistična:
„Ja za sada polazim od toga da je ipak moguće pronaći kompromisno rješenje.”
(Deutsche Welle)