Forum protiv diskriminacije Trebinje danas je sastankom u hotelu „SL Industri“ obilježio 10 godina postojanja.
Šejla Maslo Čerkić, pravna savjetnica u Misiji OSCE-a u BiH istakla je da su se svih ovih godina bavili temama značajnim za društvo, građane, civilno društvo i nevladine organizacije.
„Misija OSCE-a u BiH od 2013. godine podržava osnivanje i rad Foruma protiv diskriminacije u Trebinju, koji je osnovan sa specifičnim ciljem a to je podizanje svjesti o značaju borbe protiv diskriminacije i razgovora o pitanjima ljudskih prava u Trebinju ali i cijeloj istočnoj Hercegovini. Bavili smo se pitanjima koja se odnose na prava osoba sa invaliditetom, na rodnu ravnopravnost, socijalnu i zdravstvenu zaštitu, radna prava, pitanja mobinga, prava žena i slično. Trudili smo se da osmislimo i implementiramo različite zagovaračke aktivnosti, učestvovali smo u zakonodavnim procesima, podržavali implementaciju politika koje idu ka poboljšanju životnih uslova marginalizovanih grupa i mogu reći da sam ponosna, jer smatram da smo u velikoj mjeri u tome i uspjeli“, dodala je Maslo Čerkić.
Branimir Tamindžija, predsjednik Udruženja oboljelih od multiple skleroze regije istočna Hercegovina kaže da su odavno prepoznali diskriminaciju, te da nisu znali na koji način da riješe taj problem.
„Zahvaljujući Forumu, pravnoj službi i kancelariji ombudsmana uspjeli smo da riješimo neka od pitanja, a neka ćemo tek pokrenuti. Mi ne tražimo ništa što nije po zakonu i što nije u interesu osoba sa invaliditetom. Imali smo problem sa brojem inovativnih terapija za liječenje, pa je Fond zdravstvenog osiguranja na osnovu naših zahtjeva povećao taj broj. Takođe, riješili smo parking mjesta za osobe sa invaliditetom to je vrlo bitno, imamo i dogovor sa parking službama da se te populacije ne kažnjavaju“, rekao je Tamindžija.
Predsjednik Udruženja „Međunarodni centar za promociju ljudskih prava“ Trebinje prof. dr Aleksandra Vuković ističe da je Forum tokom prethodnih 10 godina u velikoj mjeri doprinio promociji i prevenciji borbe protiv diskriminacije.
„Mi se tu prevashodno bavimo preventivnim i edukativnim mjerama u borbi protiv diskriminacije. Akcenat bih stavila na oblasti zaštite radnih i socijalnih prava, sigurno da je ta oblast najviše pogođena diskriminacijom. Najviše je pojedinaca koji su nam se obraćali s problemom mobinga, uznemiravanja na radu, diskriminacije prilikom zapošljavanja i tome slično“, navela je Vuković.
Obilježavanju su prisustvovali partneri koji su učestvovali u radu Foruma, osvrnuli su se na relevantne teme i postignute rezultate, te razgovarali o budućnosti Foruma.