U sklopu Islamskog centra Bužim, koji ima nešto manje od 1.000 kvadrata i nalazi se na atraktivnoj lokaciji na samom ulazu u grad, egzistira i djeluje javna biblioteka. S obzirom da je Bužim mlada općina, te da još nema uspostavljenu Gradsku biblioteku, u Medžlisu Islamske zajednice Bužim došli su na ideju da počnu realizaciju projekta formiranja i osnivanja biblioteke koja bi služila građanima ove općine.
Cilj im je bio da na bilo koji način pokrenu biblioteku. Pokušavali su to incirati kroz općinske strukture, ali tu je problem bio prostor i činjenica da je takav projekt znatno teže realizirati Općini, nego Medžlisu Islamske zajednice Bužim.
– Donijeli smo odluku na Izvršnom odboru da krenemo u nabavku svih vrsta knjiga, ne samo islamistike, te da kreiramo jednu dobru bazu. Postavili smo tu Zijad ef. Isakovića kojem smo trebali dopunjavati normu. Radi se o jako kvalitetnom i kompetentnom kadru, koji radi odličan posao s mladima i kroz našu biblioteku – kaže za Fenu predsjednik Medžlisa IZ Bužim Eniz Veladžić.
Najteže im je bilo doći do literature koja je štampana tokom perioda 1992-1995. godine. Napravili su pisma namjere i uputili ih svim bibliotekama te ministarstvima za boračka pitanja i obrazovanje. Uspjeli su sakupiti oko 6000 naslova, a kupili oko 2000 naslova.
– Danas smo ponosni na urađeno i ono što naša biblioteka posjeduje. Nedavno smo od Univerziteta Burč dobili 7000 naslova, tako da sada imamo oko 15.000 naslova i svu literaturu koja je vezana za agresiju na našu domovinu kako bi očuvali sjećanje na tekovine naše odbrane, ali i svih dešavanja u kojima su se Bošnjaci nalazili u tom vremenskom periodu. Bibliotekar pravi različite književne večeri i promocije, nabavlja i kupuje knjige, putuje i odlazi na sajmove knjiga, traga za novom kvalitetnom literaturom koja je aktuelna – ističe Veladžić.
Kako dodaje, biblioteka se dosta koristi, a članarina je simbolična u visini nekoliko konvertibilnih maraka za vođenje evidencija o korištenju biblioteke i literature.
O kulturi čitanja kaže da je na zadovoljavajućem nivou, s obzirom na to da je Bužim mala općina i da se mnogo stanovništva odeslilo u druge gradove Unsko-sanskog kantona ili u inostranstvo.