Usred sezone peludne groznice vlada nestašica lijekova. Nedavno su se pojavila uska grla u isporuci deset lijekova za tretiranje alergije, rekao je glasnogovornik Saveznog instituta za lijekove i medicinske proizvode (BfArM) za dnevnik Rheinische Post iz Düsseldorfa.
Djelomična nestašica do kraja rujna
Nestašicom su, između ostalih, zahvaćeni sprej protiv peludne groznice Mometason i antihistaminik Feksofenadin. Glasnogovornik BfArM-a je objasnio da će usko grlo u opskrbi aktivnih tvari natrij kromoglikat/reproterola, koja se, između ostalog, koristi i za liječenje astme, trajati
Udruga ljekarnika Sjeverne Rajne upozorila je na posljedice ove nestašice. “Lijekova za peludnu groznicu, koji se izdaju bez recepta, ima dovoljno”, rekao je prvi čovjek udruge Thomas Preis. “Ali lijek na recept Feksofenadin, koji se dobro podnosi i efikasan je u tretiranju alergija, više nije dostupan.” Umjesto toga, farmaceuti mogu dati antihistaminik Ebastin. Ali pacijenti bi u tom slučaju morali ponovo otići kod liječnika po novi recept.
Sve više pogođenih polenskom groznicom
U međuvremenu, prema rezultatima istraživanja, broj osoba koje pate od peludne groznice u Njemačkoj značajno se povećao između 2011. i 2021. godine. Tijekom tih deset godina je broj oboljelih od alergije na pelud porastao za 11,5 posto, kako je izvijestila kompanija Komercijalno zdravstveno osiguranje iz Hannovera (KKH). Žene su češće pogođene od muškaraca.
S preko 1,6 milijuna osiguranika, KKH je jedno od najvećih javnih zdravstvenih osiguranja u Njemačkoj. Za provedbu studije, ova kompanija za zdravstveno osiguranje izvršila je procjenu podataka svojih osiguranika širom zemlje. U 2021. godini zabilježeno je ukupno 95.233 osiguranih pacijenata s dijagnozom peludne groznice. Postotak oboljelih među osiguranicima KKH-a 2011. je iznosio pet posto, 5,2 posto 2016. i 5,6 posto 2021. godine.
Klimatske promjene dovode do toga da sezona peluda traje sve duže. Ono što je posebno uočljivo, kako ističu u KKH: tijekom posljednjih deset godina, peludna groznica je često dijagnosticirana, posebno kod odraslih osoba srednjih godina. U starosnoj grupi od 50 do 59 godina broj oboljelih porastao je za oko trećinu, a u dobi od 70 do 74 godine gotovo se udvostručio. Kako se navodi u studiji, alergije su dodatno opterećenje za imunološki sustav, posebno kod starijih osoba.
Joha i lijeska cvjetaju ranije
Prema nalazima Njemačke službe za informacije o peludu (PID), razdoblja pojave nekih vrsta peluda se mijenjaju tijekom godina kao posljedica klimatskih promjena.
Na primjer, kod johe se glavno razdoblje cvjetanja pomaklo za devet dana u odnosu na ranije razdoblje (podaci od 2011. do 2016. godine), istaknuo je Matthias Werchan iz PID-a. Kod breze se to razdoblje pomaklo za dva dana, dok se, u usporedbi s podacima od početka ovog stoljeća, pomaknulo za šest dana. Drveće prije svega, kako kaže Werchan, tako reagira na povišene temperature.
Maske mogu pomoći
Iz Zdravstvenog zavoda u Nürnbergu je prije par dana poručeno kako su maske FFP2, ali i one sašivene, dobre u zadržavanju čestica koje izazivaju alergije. Nošenjem maski na otvorenom, kako savjetuju iz te zdravstvene ustanove, može se spriječiti udisanje peluda. Međutim, maske ne znače 100% zaštitu, jer su oči i dalje izložene utjecaju polena.
(Deutsche Welle)